Wykończenie podłogi z systemem ogrzewania podłogowego – jak zrobić to dobrze?

Niewątpliwie ogrzewanie podłogowe, czy to wodne czy elektryczne staje się coraz popularniejsze i wiele osób decyduje się na nie w swoich domach i mieszkaniach. Jeśli też myślisz o podłogówce i zastanawiasz się jakie materiały najlepiej sprawdzą się do wykończenia, to w naszym poradniku znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie.

Co jest istotne przy wykończeniu podłogi z systemem ogrzewania podłogowego?

Niezależnie od tego, który z dostępnych materiałów wybierasz, musisz zdecydować się na odpowiednie kleje elastyczne i fugi odporne na działanie zmiennych temperatur. Na opakowaniu musisz znaleźć informację o tym czy dana spoina nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Trzeba bowiem zaznaczyć, że pod wpływem temperatury mogą wydzielać się szkodliwe substancje z klejów czy lakierów, zatem dodatki do kładzenia płytek i fug trzeba wybierać bardzo starannie. Jak wiadomo wszelkie wydzielanie się chemikaliów wpływa na nasze zdrowie, a przecież możemy tego uniknąć starannie podchodząc do tematu. Kładąc płytki trzeba pamiętać o stosowaniu dystansów, dzięki którym późniejsze nakładanie fugi będzie łatwiejsze i bardziej precyzyjne. W przypadku wykończenia tarasu, gdzie z oczywistych przyczyn nie stosuje się podłogówki, również trzeba zadbać o odpowiednie dodatki i tu stosuje się wsporniki. Warto również pamiętać, że klej nakłada się zarówno na płytkę jak i na podłoże. W miejscach narażonych na wilgoć konieczne jest zastosowanie odpowiedniej hydroizolacji, która ułatwia późniejsze układanie i przyklejanie płytek.

Gresy doskonałym wyborem na ogrzewanie podłogowe

Najbardziej powszechnym wyborem wykończenia podłogi w przypadku stosowania ogrzewania podłogowego są gresy. Takie płytki świetnie przewodzą ciepło, a dodatkowo równomiernie się nagrzewają. Przede wszystkim zmienna temperatura nie ma żadnego wpływu na ich strukturę. W okresach, gdyż ogrzewanie nie funkcjonuje taka podłoga jest zimna, co ma swoje zalety zwłaszcza w przypadku upalnego lata. Jednak nie jest bardzo zimna, dlatego nie ma mowy o dyskomforcie. Największą zaletą gresów jest ich design. Mogą imitować rozmaite powierzchnie, także kamień, beton czy drewno. Na podłogówkę dobrze sprawdzą się zarówno gresy szkliwione, polerowane, jak i matowe. Można wybrać także ich wielkoformatową wersję, czyli spieki kwarcytowe, w przypadku, których stosuje się jeszcze cieńsze fugi.

Kamień naturalny dla miłośników tradycyjnych rozwiązań

Dobrym wyborem w przypadku ogrzewania podłogowego jest także kamień naturalny. Oczywiście także w tym przypadku trzeba zastosować odpowiedni klej elastyczny. Decydując się na granit trzeba pamiętać o jego zimnej strukturze na co dzień, wtedy gdy nie działa podłogówka. Na pewno jednak takie wykończenie podłogi jest bardzo eleganckie. Można zdecydować się również na kamień o bardziej industrialnym charakterze, np. marmur o matowej strukturze.

Płytki winylowe świetnie współpracują z podłogówką

Kolejną propozycją do wykończenia podłogi z systemem ogrzewania podłogowego są płytki winylowe. Ten rodzaj materiału ma szczególne właściwości oddawania ciepła, a jednocześnie jego powierzchnia nigdy nie jest całkiem zimna. Nie ściera się i jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto płytki winylowe można montować bezpoinowo, co także jest sporą zaletą. Podobnie jak gresy mogą imitować wiele rodzajów materiałów, m.in. drewno czy kamień. Zatem tylko od Twoich preferencji zależy czy zdecydujesz się na gres czy raczej płytki winylowe. Obydwa sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacjach.

A co z drewnem?

Miłośnicy drewna, którzy bardzo chcą je na podłodze, a przy tym decydują się na podłogówkę, muszą pamiętać, że wszelkie lakiery i inne wierzchnie środki stosowane do wykończenia drewna mogą się rozkładać pod wpływem temperatury. Podłoga może butwieć, a jednocześnie w powietrzu mogą znajdować się szkodliwe związki. Dlatego wybierając drewno trzeba mieć pewność, że dany rodzaj rekomendowany jest do ogrzewania podłogowego. Trzeba wiedzieć, że nie oddaje ciepła tak dobrze jak płytki ceramiczne czy winylowe.

Niewątpliwie i rodzajami wykończenia podłogi z ogrzewaniem podłogowym są gres lub płytki winylowe. Takie rozwiązania mają znacznie więcej zalet niż wad, właściwie tych ostatnich trudno się doszukać, wszak do gresu znajdziesz nie tylko impregnaty, ale również skuteczne środki czyszczące. Choć tak naprawdę zarówno ten rodzaj wykończenia, jak i płytki winylowe można czyścić przy użyciu zwykłych detergentów.

Leave a Comment