Żywotność okien plastikowych

Decydując się na określony rodzaj stolarki okiennej musimy wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne ale także i aspekty praktyczne związane z użytkowaniem danego typu okna. Powszechnie wiadomo, że okna drewniane wymagają regularnej konserwacji, która daleko wykracza poza ich mycie i odłtuszczanie. Jak to jednak wygląda w przypadku okien plastikowych?

Jak dbać o okna plastikowe?

Okna wykonane z PCV są zazwyczaj dużo prostsze w obsłudze i dużo bardziej praktyczne od drewnianych. Zwolennicy takich rozwiązań wskazują na to, że aby długo zachowywały one swoje wyjściowe parametry, wystarczy tak naprawdę od czasu do czasu przetrzeć je wilgotną szmatką a także wyregulować w razie potrzeby ramę okienną. Wszystkie te czynności nie powinny jednak sprawić nikomu większych problemów.

Regulacja i konserwacja okien PCV

Podobnie jednak jak okna drewniane, tak i okna plastikowe mogą z czasem lekko się odkształcać. Pod wpływem ciężaru okan, skrzydło może lekko opadać na zawiasach, przez co wymagana jest regularna ich regulacja. Musimy pamiętać o tym, że od tego jak ściśle przylega szyba do rany okiennej będzie zależała również i szczelność takich okien. To z kolei wpływa na to, jak duże będą straty ciepła powodowane przez ucieczkę powietrza. Warto więc raz na jakiś czas sprawdzić czy zarówno szyba właściwie przylega do ramy okiennej, jak i czy nie występują jakieś luzy w samej ramie. Regulacja takiego okna nie jest trudna i można ją wykonać samodzielnie.

Kiedy trzeba wyregulować okna?

Wszystkie okna, niezależnie od tego czy są wykonane z drewna czy są to okna plastikowe, co jakiś czas muszą być regulowane. Jeżeli zauważymy, że okno trudniej się zamyka lub otwiera, z pewnością warto sprawdzić czy nie powinniśmy ich wyregulować.

Zabiegi pielęgnacyjne

Aby okna plastikowe długo nam służyły, powinniśmy również systematycznie jedne czyścić. Warto regularnie odtłuszczać i myć ramy oraz szyby okien. Aby dobrze umyć i oczyścić ramę plastikowych okien należy użyć zwykłej wody z delikatnym środkiem czyszczącym. Można do tego wykorzystać chociażby płyn do mycia naczyń. Staramy się unikać preparatów, które mogłyby w jakikolwiek sposób uszkodzić czy zniszczyć tworzywo, z jakiego wykonana jest rama okna.

Dostępne dzisiaj na rynku okna plastikowe można kupić w wielu różnych odcieniach. Dzięki temu ich kolor jest zazwyczaj bardzo dobrze dopasowany do charakteru całego budynku oraz do koloru elewacji. Regularne zabiegi pielęgnacyjne oraz regulacja i konserwacja takich okien pozwolą nam możliwie jak najdłużej zachować ten stan.


Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm

Leave a Comment