Jak urządzić piwnicę?

Piwnica jest bardzo praktycznym pomieszczeniem, które może spełniać różnorodne funkcje, jak choćby spiżarnia, pralnia z suszarnią czy domową siłownią, piwniczką na wino, warsztatem albo miejscem na mniej używane rzeczy, np. sportowy sprzęt sezonowy albo akcesoria ogrodnicze. Wszystko zależy od naszej fantazji i potrzeb. Odpowiednio zaaranżowane pomieszczenie będzie pełniło swoją funkcję, a także powiększy nasze mieszkanie lub dom o dodatkową powierzchnię użytkową.

Od czego zacząć?

Zanim przystąpimy do ewentualnego remontu lub aranżacji piwnicy, musimy zacząć od generalnego sprzątania – wyniesienia niepotrzebnych mebli, sprzętów, odkurzenia, umycia podłogi i ścian.

Jeśli sprzątania jest bardzo dużo, warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. Zatrudnienie kogoś, kto pomoże nam w jednorazowym, generalnym sprzątaniu po lub przed remontem, staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Szukając odpowiedniej osoby, warto zajrzeć na stronę: www.pomocedomowe.pl. Znaleźć tam można profile osób zajmujących się pomocą w domowych obowiązkach, zarówno dorywczo, jak i na zasadach stałej współpracy.

Kiedy pomieszczenie zostanie już opróżnione i posprzątane, jednak zanim przejdziemy do dalszych prac remontowych, musimy jeszcze ustalić, jakie będzie przeznaczenie naszej piwnicy.

Jeśli chcemy mieć piwnicę, w której miejsce znajdzie pralnia i suszarnia, konieczne będzie zapewnienie wentylacji w pomieszczeniu. Podobnie w przypadku domowej siłowni. Jeśli pragniemy z kolei stworzyć domowy warsztat lub salę kinową, niezbędne będzie dodatkowe oświetlenie oraz rozbudowanie instalacji elektrycznej.

Niezależnie od tego, jaką nową funkcję ma pełnić nasza piwnica, koniecznie musimy ocenić stan ścian i podłogi w pomieszczeniu. Jeśli ściany w piwnicy są mokre albo widoczne są na niej brudne zacieki lub grzyby, może czekać nas poważne przedsięwzięcie, jakim jest osuszanie murów, gdyż wilgoć i pleśń są bardzo groźne dla zdrowia, a umiejscowione w piwnicy wpływają negatywnie na izolację termiczną. Jeśli konieczny jest remont naszej piwnicy, warto poszukać profesjonalnej pomocy. Na stronie: www.pomocedomowe.pl, oprócz osób, które pomogą nam w opiece nad dziećmi czy sprzątaniu, znajdziemy fachowców, którzy wyręczą nas w drobnych remontach (takich jak malowanie, założenie paneli), jak również w poważniejszych pracach (wymianie systemu wentylacji albo tynkowanie ścian). Co najważniejsze, odpowiedniego pracownika znajdziemy w pobliżu miejsca naszego zamieszkania. Jeśli mieszkamy np. w Gdańsku, w wyszukiwarce wystarczy wpisać nasze miasto i w ten sposób zawęzić obszar poszukiwań.

Kiedy już uporamy się z ewentualnym remontem, możemy przejść do kolejnych etapów aranżacji piwnicy zgodnie z jej ustalonym wcześniej przeznaczeniem.

Jeśli decydujemy się na piwnicę w tradycyjnym stylu, która ma służyć do przechowywania różnych przedmiotów, warto pomyśleć nad podziałem przestrzeni w piwnicy, którego będziemy się konsekwentnie trzymać w przyszłości. Systematyczne odkładanie przedmiotów na ich miejsce pomoże nam uniknąć ponownego zagracenia nowo powstałej przestrzeni.

Leave a Comment