Żuraw a dźwig – na czym polega różnica?

Urządzenia dźwigowe to maszyny niezbędne do wykonywania wielu prac budowlanych, a najpopularniejszymi z nich są dźwigi i żurawie. Wielu sądzi, że nazw tych można używać wymiennie i odnoszą się do jednej, tej samej maszyny. W rzeczywistości są to jednak dwa zupełnie inne urządzenia – na czym więc polega różnica między nimi? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Charakterystyka żurawi budowlanych

Żuraw budowlany zwany także żurawiem wieżowym to wysoka, rozpoznawana z daleka maszyna, bez której trudno poradzić podczas budowy wieżowców, hal, stadionów czy mostów. Maszynę tą zwykle rozstawia się w określonym miejscu (na ziemi lub na dachu budynku), skąd prowadzone są wszelkie prace, ponieważ przesuwanie jej jest bardzo czasochłonne. Zasięg pracy żurawia wieżowego wynosi zwykle około 100 m, a udźwig tego urządzenia – około 80 t. Maszyna tego typu służy zatem do przenoszenia dużych i ciężkich elementów konstrukcyjnych, a sterować nią może tylko doświadczony operator. Przy lżejszych pracach o wiele lepiej sprawdzają się żurawie samochodowe, zwane powszechnie dźwigami.

Działanie i zastosowanie dźwigów

Dźwig, zwany fachowo żurawiem ruchomym lub samojezdnym, jest urządzeniem mobilnym. Montuje się go na ruchomej platformie, której funkcję zwykle pełni samochód ciężarowy – wówczas maszynę tę nazywamy żurawiem samochodowym. Inne rodzaje dźwigów wyróżnione na podstawie rodzaju podwozia to:

  • żurawie jezdniowo-terenowe,
  • żurawie terenowe kołowe,
  • żurawie gąsienicowe.

Można podzielić je także ze względu na rodzaj napędu. O scharakteryzowanie żurawi samojezdnych poprosiliśmy fachowców z fabryki maszyn XCMG-Europa:

W odróżnieniu od żurawia budowlanego żuraw samojezdny ma mniejszy udźwig i zakres pracy, zatem stosuje się go podczas lżejszych robót budowlanych. Dzięki możliwości łatwego przemieszczania się dźwig wykorzystuje się m.in. do przenoszenia niewielkich elementów konstrukcyjnych czy montażu słupów oświetleniowych i energetycznych.

Warto także dodać, że żurawie samojezdne sprawdzają się nie tylko na placu budowy, ale także w różnego rodzaju halach i magazynach, gdzie stosuje się je jako wsparcie prac przeładunkowych i transportowych. W niektórych przypadkach żurawie budowlane i samojezdne współpracują ze sobą, a bez ich udziału większość byłaby trudna do wykonania.

Leave a Comment