- Czym różnią się okna PCV od różnych producentów?
- Wkładki antywłamaniowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Woski zapachowe do kominka: Jak ich używać i co warto wiedzieć?
- Jak działają schodołazy i jakie mają zastosowanie w codziennym życiu?
- Czy kontenerowe stacje sprężonego powietrza są wyposażone w zbiorniki na sprężone powietrze?
Schody zabiegowe – ich budowa i funkcjonalność
Spośród wielu rodzajów schodów wersje zabiegowe cieszą się sporym wzięciem na rynku. Szczególnie posiadacze mniejszych domów jednorodzinnych gustują w tego rodzaju schodach, ponieważ zajmują małą przestrzeń. Każdy, kto stoi przed dylematem, co do wyboru schodów w swoim domu powinien się zastanowić nad wersją zabiegową.
Wygodne i estetyczne rozwiązanie
Gdy zapada decyzja co do budowania domu piętrowego lub tego z użytkowym poddaszem, trzeba się zastanowić nad rodzajem schodów, które będą nie tylko funkcjonalne, ale też wzbogacą aranżację wnętrza pomieszczenia mieszkalnego. Schody zabiegowe wydają się idealnym rozwiązaniem. Są wygodne, bezpieczne i w sposób estetyczny połączą kondygnacje. Schody tego typu posiadają skręcający bieg pod kątem prostym. Oznacza to, że patrząc na nie z góry, widzimy konstrukcję w kształcie litery U. Tego rodzaju łącznik pięter ma wyraźny zakręt, który nie jest wspierany przez płaski podest między dwoma kierunkami schodów. Tworzą go stopnie o zmiennej szerokości w kształcie trapezu lub trójkąta.
Jaki wybrać materiał?
Montaż schodów zabiegowych ma szczególny sens w domach jednorodzinnych, w których przestrzeń nie jest zbyt duża. Jeśli chodzi o materiał, to najczęściej spotykane są schody drewniane. Czasami wykorzystuje się do tego metal, stal, a nawet beton. Schody drewniane cechuje elegancja. Dodają pomieszczeniu ciepła i tworzą przytulny klimat. Preferuje się do tego materiał twardy. Najczęściej jest to buk, jesion, dąb, orzech lub inne zbliżone trwałością drewno. Do pokrycia powierzchni stosuje się lakier, który nie jest tak śliski jak błyszczący. Schody zabiegowe metalowe zazwyczaj kupuje się jako gotowy produkt. Są one łatwe do montażu. Szczególnym walorem tego rodzaju konstrukcji jest ich lekkość, która optycznie nie przytłacza przestrzeni. Świetnie się wpasują w niewielki hol. W tego rodzaju produktach można śmiało zastosować stopnie z drewna, szkła lub metalu. Wszystko zależy od naszych upodobań lub dopasowania do aranżacji wnętrza.
Schody betonowe
Przy omawianiu schodów zabiegowych warto też wspomnieć o cięższej konstrukcji, jaką jest wersja betonowa. W rzeczywistości są to schody zabiegowe żelbetonowe, czyli zbudowane z betonu zbrojonego. To właśnie z tego powodu stanowią masywną i ciężką konstrukcję. Wznoszenie tego rodzaju schodów trzeba zacząć na etapie wznoszenia surowego budynku. Samo wykonanie takich schodów nie należy do łatwych przedsięwzięć. Wymaga bowiem precyzyjnego deskowania i sporych kwalifikacji. Jeśli jednak zdecydujemy się właśnie na takie schody zabiegowe, to na etapie końcowym można je wyłożyć płytkami grysowymi lub drewnem i dostosować do stylu naszego wnętrza.