Płytki łazienkowe – co wziąć pod uwagę przy ich zakupie?

Wybór płytek do przestrzeni łazienkowej nie należy do prostych czynności. Na rynku mamy tak szeroki asortyment tych produktów, że można nabawić się bólu głowy. Przed zakupem musimy wziąć pod uwagę tyle spraw z nimi związanych. Duże czy małe? Jaki wariant na podłogę, a jaki na ścianę? Jak dopasować wszystko do wyglądu i wielkości łazienki? Jak wykorzystać dostępne środki finansowe, by uzyskać pożądany efekt? Czy wybrać mozaikowe płytki, czy raczej postawić na jednolite?

Wielkość płytek

Różnorodność płytek łazienkowych sprawia, że można się w tym pogubić. Ma to jednak również swoje pozytywne strony. Dzięki szerokiemu asortymentowi mamy możliwość tak urządzić łazienkę, by odpowiadała naszym oczekiwaniom i urzekała swoim pięknem i niepowtarzalnością. Zastanawiając się nad wyborem płytek, warto pomyśleć nad ich wielkością. Będzie to miało kluczowe znaczenie jeśli chodzi o efekt końcowy. Na rynku mamy dostęp do małych kostek. Będą one idealnie pasować do wykończenia wanien owalnych. Większe rozmiary znajdą się na ścianie i podłodze. Trzeba przy tym pamiętać, że im mniejsze płytki łazienkowe, tym więcej fug, więc pracy przy nich będzie sporo. Jeśli jednak zmierzamy w ten sposób do konkretnego celu, to z pewnością nie będzie nam to straszne.

Rodzaj płytek

Z jakiego materiału są robione płytki? Obecnie najpopularniejsze płytki łazienkowe, to wyroby ceramiczne. W zależności od sposobu wypalania dzieli się je na kilka grup. Gres, to materiał, który wypala się w wysokiej temperaturze. Jest on wytrzymały i świetnie się nadaje na ściany oraz podłogi. Glazura, to stosunkowo cienkie płytki, które najczęściej wykorzystuje się do wykładania ścian. Terakota jest wykonana z oczyszczonej gliny. Wykłada się nią podłogi. Cotto należy do kafelków wykonanych z masy klinkierowej. Odznaczają się one porowatością. Nadają wnętrzom rustykalnego charakteru. A ze względu na to, że bardzo dobrze akumulują ciepło, często są układane na ogrzewane podłogi.

Kolor i wzór płytek

Płytki łazienkowe cechuje różnoraka kolorystyka i wzornictwo. Jasne i szkliste produkty bardzo dobrze odbijają światło, dzięki czemu nadają przestrzeni czystości. Natomiast ciemne i wzorzyste powierzchnie będą świetnym uzupełnieniem jasnej stylizacji. Należy przy tym pamiętać, że ciemne płytki mogą optycznie zmniejszać powierzchnię łazienkową. Jednak nie przy każdej aranżacji występuje takie wrażenie. Płytki w żywych kolorach będą stanowić dobre dopełnienie bazowych kolorów. Do ozdabiania ścian najlepiej użyć płytek łazienkowych o geometrycznym lub kwiatowym deseniu.

Leave a Comment