- Czym różnią się okna PCV od różnych producentów?
- Wkładki antywłamaniowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Woski zapachowe do kominka: Jak ich używać i co warto wiedzieć?
- Jak działają schodołazy i jakie mają zastosowanie w codziennym życiu?
- Czy kontenerowe stacje sprężonego powietrza są wyposażone w zbiorniki na sprężone powietrze?
Renowacja starych mebli cz.1
Wieloletnie, często bardzo mocno nadgryzione zębem czasu stare meble wracają do łask. Zamiast znajdować je na stosach śmieci, coraz częściej można znaleźć je na targach staroci i w internetowych ogłoszeniach, i to za wcale niemałe pieniądze.
Moda, w jakiejkolwiek dziedzinie, zwykle mija ustępując swojemu miejsca starej modzie, która powraca w wielkim stylu. Właśnie tak dzieje się nie tylko z ubraniami, ale i z meblami oraz tym, jak generalnie aranżujemy własne mieszkania. Nieco zmęczeni i znudzeni długofalowym panowaniem stylu skandynawskiego, coraz częściej z sympatią spoglądamy w stronę dawnych, fikuśnych mebli pełnych charakteru i duszy. Dlatego też nawet osoby, które zdecydowały się na całkiem nowoczesne projekty domów zabierają się za renowację starych mebli i to właśnie nimi wypełniają swoją przestrzeń. Oto kilka wskazówek, jak samodzielnie odświeżyć postarzały mebel i nadać mu nowe życie.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Przywracanie do życia starych mebli wymaga częstego używania różnego rodzaju chemikaliów i narzędzi, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego też koniecznie muszą zostać podjęte pewne środki ostrożności. Po pierwsze, należy zawsze używać odpowiednich narzędzi do pracy, nie tylko dla ułatwienia sobie danego zadania, ale także dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny. Przystępując do pracy pamiętaj zawsze o akcesoriach takich, jak gumowe rękawiczki, długie rękawy i okulary, aby zapobiec rozpryskiwaniu chemikaliów po ciele. Pracuj tylko w dobrze wentylowanym miejscu – najlepiej na wolnym powietrzu, aby uniknąć wdychania szkodliwych oparów. Uważaj ponadto na stare farby, które mogą zawierać ołów. Jeśli podejrzewasz, że farba na bazie ołowiu znajduje się na Twoich meblach, użyj odpowiedniego respiratora podczas usuwania jej warstwy lub wyślij mebel do profesjonalisty zajmującego się odnową mebli.
Przygotowanie powierzchni
Pierwsze co należy zrobić zabierając się za renowację starego, drewnianego mebla, to zidentyfikowanie tego, w jaki sposób został wykonany pierwotnie. Dokładnie przetestuj powierzchnię, stosując denaturowany alkohol na niewidocznym dla oka obszarze. Obserwując reakcję, dowiesz się, jakim środkiem została pokryta powierzchnia Twojego biurka, krzesła czy szafy. Najłatwiej jest zidentyfikować pigmentowane wykończenia, takie jak farba lub emalia. Inne wykończenia, takie jak olej lub wosk mogą być określone z kolei przez brak połysku na powierzchni. Czasami przywracanie życia starym meblom opiera się tylko i wyłącznie na wyczyszczeniu. Metody opisane poniżej mogą być stosowane do przemywania powierzchni drewnianych, rattanu lub wikliny. Najpierw użyj oleju do czyszczenia drewna, aby pozbyć się warstw brudu i wosku na powierzchni przedmiotu. Jeśli środek czyszczący do drewna nie przywróci meblom pierwotnego połysku, spróbuj zastosować roztwór ciepłej wody i płynnego detergentu. Nałóż mieszaninę szmatką, uważając, aby drewno nie stało się zbyt wilgotne. Dokładnie spłucz powierzchnię i wysusz ją miękką, czystą ściereczką, aby zapobiec uszkodzeniu drewna. Jeśli żadna z tych metod nie doprowadzi Twoich mebli do oczekiwanego stanu, konieczne może być zastosowanie rozpuszczalników.
właśnie brałem się do odnowienia paru starszych mebli, dzięki za te kilka wskazówek i już nie mogę się doczekać części 2 😉