Panele fotowoltaiczne – prąd bez wysokich rachunków. Jak je założyć?

Coraz więcej osób interesuje się obecnie fotowoltaiką i korzyściami, jakie z niej płyną. Co można zyskać, montując panele fotowoltaiczne na swoim domu? W jaki sposób je założyć?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacje fotowoltaiczne, także określane jako PV, są typem instalacji, które umożliwiają produkowanie prądu elektrycznego. Do jego wytworzenia zużywana jest energia promieniowania słonecznego, jakie dociera na Ziemię ze Słońca.

W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą dwa główne elementy:

1. Panele fotowoltaiczne – montowane są na zewnątrz i pozwalają na przechwytywanie promieniowania słonecznego, które konwertowane jest na prąd.

2. Inwerter, inaczej falownik – to urządzenie, które umożliwia przekształcenie prądu stałego wyprodukowanego przez panele na prąd zmienny, który jest zużywany w budynku do zasilania oświetlenia, sprzętów.

Większość działających w polskich domach instalacji fotowoltaicznych podłączonych jest do sieci energetycznej. Takie instalacje określane są wtedy mianem on-grid. Wtedy, gdy wyprodukowany prąd nie zostanie wykorzystany na potrzeby własne, wtedy jest on odprowadzany do sieci. Potem właściciel instalacji PV może odebrać prąd z sieci po specjalnym przeliczniku.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż fotowoltaiki?

Głównym argumentem za montażem instalacji fotowoltaicznej jest obniżenie rachunków za prąd. Właśnie dlatego montaż instalacji opłacalny jest najbardziej w tych domach, gdzie zapotrzebowanie na energię elektryczną jest większe. Wtedy zwrot z dokonanej inwestycji będzie najszybszy.

Ponadto za montażem przemawiają także względy ekologiczne, ponieważ prąd wytwarzany jest z OZE – odnawialnego źródła energii, a nie z paliw kopalnych, które są głównym surowcem używanym do wytwarzania prądu w Polsce.

Osobom, które zainteresowała fotowoltaika Śląsk – https://izotechservice.pl/instalacje-fotowoltaiczne-fotowoltaika/ daje dostęp do różnych firm specjalizujących się w montażu paneli fotowoltaicznych – adresy można uzyskać online.

Jak założyć instalację fotowoltaiczną?

Aby zacząć korzystać z prądu wytwarzanego przez instalację fotowoltaiczną, najlepiej skorzystać z pomocy firm, które zajmują się kompleksową obsługą takiej inwestycji.

Firmy montujące panele fotowoltaiczne mogą wykonać pomiary i dobrać najlepsze miejsce do ich montażu, wykonać projekt instalacji, wybrać najlepszy typ paneli, a także zainstalować je i uruchomić cały system.

Ponadto firm zajmujące się montażem paneli fotowoltaicznych dla domów jednorodzinnych mogą także pomóc w uzyskaniu dofinasowania, dzięki któremu wykonanie instalacji może być jeszcze tańsze.

Leave a Comment