Meble designerskie – hybryda klasyki i nowoczesności

Piękny design to pojęcie, które ciężko sprecyzować. Wynika to z faktu, że każdy z nas ma różny gust i zupełnie inne poczucie i wyobrażenie piękna. Dla jednych piękno oznaczać będzie klasyczne, tradycyjne meble wykonane z litego drewna, zaś ktoś inny zachwyci się ultranowoczesnym designem. Ile gustów, tyle opinii, zwłaszcza w branży meblowej.

W tym artykule przeanalizujemy trzy rodzaje mebli, wskazując cechy, którymi się wyróżniają i ich największe wady i zalety. Skoncentrujemy się na klasycznych jak i nowoczesnych rozwiązaniach, ale także meblach designerskich.

Meble klasyczne czyli jakie?

Jedno z popularnych przysłów mówi: o gustach się nie dyskutuje. Ma ono potwierdzenie kiedy decydujemy się na zakup mebli. Najważniejszy jest przemyślany zakup i wypracowanie odpowiedniej koncepcji. Decydując się na wybór określonego typu mebli musimy być pewni, że ich styl będzie nam odpowiadał, a w ich obecności wypoczniemy i poczujemy się komfortowo.

W Polsce utarło się przekonanie, że meble klasyczne zarezerwowane są dla osób starszych. Mocne, lite drewno, stare ale solidne krzesła, klasyczny design i kolorystyka oparta o brąz – tak wyobrażamy sobie meble klasyczne. Tymczasem powinniśmy wiedzieć, że aby uznać mebel za klasyczny, powinien spełniać kilka warunków i posiadać określone cechy.

Klasyka nawiązująca do minionych epok

Meble designerskie – klasyczne z zasady powinny nawiązywać stylem do minionych epok. Zauważmy, że często kojarzymy klasyczne meble ze stylem retro czy vintage, a więc okresów, które są już za nami. Moda, a także branża meblarska ma to do siebie, że lubi powracać z rozwiązaniami, które kiedyś się sprawdziły, więc warto je ponownie „odświeżyć”. Stylistyka to jednak nie wszystko.

Prosta konstrukcja, szyk i elegancja

Kolejną cechą wyróżniającą dobrej jakości meble klasyczne jest konstrukcja. Klasyka lubi proste, nieskomplikowane rozwiązania. Meble klasyczne to meble proste, bez wysublimowanego wzornictwa i „udziwnionych” form czy kształtów. Szyk i elegancja w jednej postaci.

Stonowane barwy i ponadczasowość klasyki

Stonowane barwy oparte o kolorystykę naturalnego drewna, a więc brąz – takie są właśnie meble klasyczne. Te zdecydowanie droższe wykonane są z naturalnego drewna i z pewnością podkreślą wysoką jakość wyrobu. Drewno to szlachetny materiał, który zawsze będzie najmodniejszy niezależnie od tego w jakim kierunku podąży branża meblowa. Nigdy płyta wiórowa i produkowane z niej na masową skalę wyroby nie będą mogły być zestawienia w jakimkolwiek aspekcie z klasyką, która jest ponadczasowa.

Nowoczesność jako trend rozwijający się…

Wiek XXI to w branży meblowej przejście na produkcję masową. O jej sile stanowią materiały, które stosować można na szeroką skalę, choćby ze względu na łatwy dostęp do surowców. Płyty laminowane, wiórowe, z powodzeniem stosowane są przy produkcji mebli. Po pierwsze dlatego, że są tanie, a po drugie niosą za sobą spory popyt. Meble wykonane z tego typu materiałów, wbrew pozorom są dość solidne i wytrzymałe. Nie są to może rozwiązania, które posłużą nam na 15 czy 20 lat, ale zwłaszcza dla młodych małżeństw na starcie w dorosłe życie sprawdzą się doskonale. Wynika to chociażby ze stosunku kosztu do jakości. Decydując się na zakup mebli nowoczesnych, pamiętajmy, że nowoczesność kupujemy tu i teraz. Coś co jest nowoczesne w momencie zakupu za 2-3 lata może być już niemodne, bo trendy zmieniają się bardzo szybko.

Meble designerskie – hybryda klasyki i nowoczesności

Czy istnieje możliwość pogodzenia klasycznych i nowoczesnych rozwiązań? Tak. Taką opcję daje zakup mebli designerskich. Kupując meble designerskie z jednej strony płacimy za coś co jest nowoczesne, z drugiej strony wykonane jest z materiałów wysokiej klasy. Jeżeli coś jest designerskie to oznacza, że jest unikalne, dające nam poczucie oryginalności, mody, estetyki. Designerskie meble tworzy się zazwyczaj w małych seriach, co sprawia, że są droższe. Wykonywane są z dbałością o precyzje i detale. Design to także artyzm. Meble designerskie to także sztuka i sposób ich wykonania, często bardzo precyzyjny z dbałością o detale.

Leave a Comment