Materiał siewny – po jaki warto sięgnąć?

Wyhodowanie jakichkolwiek plonów nie byłoby możliwe bez odpowiedniego materiału siewnego. On oczywiście służy do wysiewu roślin na polu i dzięki niemu następnie można liczyć na obfite plony. Aby jednak tak było trzeba dobrać odpowiedni materiał siewny. Gdzie można go kupić i po jaki materiał siewny warto sięgnąć?

Gdzie kupić dobry materiał siewny?

Aby liczyć na dobre i obfite plony trzeba oczywiście wpierw zakupić materiał siewny. Ten dostępny jest w hurtowniach rolniczych, a także u wyspecjalizowanych firm specjalizujących się właśnie w oferowaniu nasion. Aby jednak je znaleźć trzeba się czasem nieco napracować. Na szczęście dzięki istnieniu internetu ten problem jest znacznie mniejszy niż kiedykolwiek.

Korzystając z internetu znalezienie odpowiedniego przedsiębiorstwa takiego jak dystrybutor nasion jest niezwykle proste i nie wymaga zbyt wiele pracy. W tym celu wystarczy bowiem jedynie wpisać właściwe hasło w wyszukiwarce internetowej i już po chwili można cieszyć sie wynikami.

Jaki materiał siewny wybrać?

Najczęściej w ofercie dystrybutorów nasion znajdziemy dwa główne rodzaje materiału siewnego. Nie mowa tu o podziale na to jakie rośliny z niego wyrosną. Spotkamy bowiem materiał siewny kwalifikowany oraz poplonowy. Ten pierwszy to materiał, który został poddany dokładnej ocenie polowej oraz laboratyrnej. Dzięki temu decydując się na materiał siewny kwalifikowany pewność, iż jest on bardzo wysokiej jakości i z pewnością zapewni nam zdrowe i obfite plony, jeśli właściwie o niego zadbamy.

Materiał siewny poplonowy ma z kolei inne zastosowanie. Jest on nieco niższej jakości, lecz jego zadaniem jest przywrócenie odpowiedniego stanu podłoża po poprzednim zasiewie. Jest on zazwyczaj po prostu znacznie mniej wymagający i znacząco pomaga w przywróceniu gleby do odpowiedniego stanu, a do tego wykorzystanie go oznacza, że rośliny będą charakteryziować się szybkim wzrostem. Dlatego jest on równie ważny co materiał siewny kwalifikowany.

Leave a Comment