Markiza tarasowa – jaką wybrać?
Decydując się na taras, najczęściej lokujemy go po południowej stronie domu, aby cały dzień móc cieszyć się słońcem. Bywa jednak, że kiedy nadchodzi lato, żałujemy tej decyzji, bo nasz wymarzony taras zamienia się w rozgrzaną patelnię. Częścią inwestycji powinien być więc również zakup markizy tarasowej, która daje cień i przyjemny chłód wewnątrz domu. Jaką markizę wybrać, by służyła nam długie lata?
Materiały – trwałe i odporne
Wybierając markizę, początkowo uwagę zwracamy przede wszystkim na wzór i kolor. Ważne, aby pasowała do elewacji i ogólnej aranżacji tarasu. Istotny jest również rodzaj tkaniny, z której została wykonana. Markiza wystawiona zostaje nie tylko na działanie promieni słonecznych, ale i niewielkiego deszczu, dlatego materiał powinien być odporny na uszkodzenia, przetarcia i przebarwienia. Najczęściej używa się wytrzymałego akrylu lub poliestru zabezpieczonego lakierem akrylowym z dodatkiem filtra UV. Warto wybrać tkaninę zaimpregnowaną, odporną na wilgoć.
Kiedy składamy markizę, jej poszycie zwija się na rurę nawojową. W markizach bezkasetowych rura nawojowa jest całkowicie odsłonięta, a więc narażona na niekorzystne działanie wody. Markizy tego typu należą do najtańszych, ale należy je demontować po okresie letnim. Za markizę półkasetową (z daszkiem nad rurą nawojową) lub kasetową (która całkowicie osłania i zwinięte poszycie, i rurę) zapłacimy więcej, ale posłuży nam dłużej. Warto wybrać produkt objęty jak najdłuższą gwarancją – https://oknarolety.com/markizy oferuje siedmioletni okres ochrony.
Ręcznie lub elektrycznie
Wybierając markizę rozwijaną ręcznie, musimy kontrolować warunki pogodowe i w razie silnego deszczu lub wiatru zwijać ją. Latem nad Polską przechodzą gwałtowne burze, wychodząc więc z domu, należy pamiętać o złożeniu markizy. Do napędu elektrycznego, sterowanego pilotem, zamontować można czujnik pogodowy, który uruchomi mechanizm zwijania, kiedy warunki atmosferyczne zmienią się na niekorzystne. Czujnik zabezpiecza też markizę od rozwinięcia na silnym wietrze lub podczas deszczu.
Wymiary markizy
Przed wyborem markizy powinniśmy zastanowić się, jaki obszar tarasu chcemy osłonić – cały czy może tylko jego część wypoczynkową. Warto zaobserwować naturalne zacienienie w różnych porach dniach. Standardowe wymiary markiz zamykają się w zakresie 100–1200 cm (szerokość) oraz 150–1000 cm (długość). Wymogi konstrukcyjne wymuszają, aby długość była o pół metra krótsza niż szerokość.
Czyszczenie markizy tarasowej
Po każdym deszczu markizę należy rozłożyć i pozostawić do całkowitego wyschnięcia, a wszelkie liście i podobne zanieczyszczenia usunąć przed zwinięciem. Większe zabrudzenia można umyć wodą z dodatkiem delikatnego detergentu lub płynu do naczyń, a następnie przetrzeć ściereczką. Niektóre firmy oferują markizy wykonane z materiałów samoczyszczących. Zazwyczaj tkaninę możemy również wymienić, jeśli ulegnie przetarciu lub wzór po latach nam się znudzi.
markiza na tarasie to świetny pomysł, polecam