Które okna są najbardziej eko?

Wybierając okna, musimy zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z którego zostały wykonane, ale przede wszystkim na to, w jaki sposób chronią przed stratami cennej energii cieplnej. Obecnie na rynku nie są dostępne nowe okna, które nie spełniają obowiązujących norm w zakresie szczelności, która jest jednym z ważnych kryteriów wyboru stolarki okiennej. Sprawdź, jakie okna w pełni zasługują na miano ekologicznych.

Co decyduje o tym, że okna są ekologiczne?

O tym, że okna są ekologiczne, nie decyduje materiał, z którego zostały wykonane profile okienne. W budowie okien wyróżniamy wiele różnych elementów, które nie wpływają pozytywnie na stan środowiska naturalnego, dlatego stare okna należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć oraz oddać do punktu zbiórki odpadów, w którym zostaną poddane recyklingowi, a materiały, których nie da się przetworzyć, zostaną we właściwy sposób zutylizowane.

Obecnie na rynku dostępne są jedynie okna ekologiczne, które gwarantują właściwą szczelność, chroniąc przed stratami energii cieplnej i nadmierną emisją CO2 do atmosfery. Najwyższej jakości, ekologiczne, energooszczędne okna, które spełniają obowiązujące normy jakości, oferuje np. firma MaxHandel. Zakup energooszczędnych okien to rozwiązanie, które przekłada się nie tylko na stan środowiska naturalnego, ale także stan naszego portfela. Wymiana okien pozwala w bardzo krótkim czasie zauważyć, że rachunki za ogrzewanie stają się niższe oraz odczuć wyraźną poprawę komfortu termicznego.

Jakie są najważniejsze parametry okien?

Ekologiczne, energooszczędne okna to okna, które cechują się odpowiednią szczelnością. O tym, czy mamy do czynienia z oknami ekologicznymi, decyduje przede wszystkim współczynnik izolacyjności termicznej, który wynosi obecnie 0,9 W/(m²·K) dla okien pionowych. Ekologiczne okna to okna, które zostały wyposażone w odpowiedni pakiet szybowy, a także wyróżniają się wysoką trwałością, dzięki której nie musimy wymieniać ich co kilka lat. Mniej wymienianych okien to mniej odpadów, co w połączeniu z ograniczeniem strat energii cieplnej, a także ograniczeniem emisji szkodliwych związków do atmosfery, przekłada się na poprawę m.in. jakości powietrza, którym oddychamy.

Podsumowanie

O tym, czy mamy do czynienia z oknami ekologicznymi, nie decyduje materiał, który został wykorzystany do produkcji profili okiennych. Obecnie zarówno okna drewniane, okna z PCV i okna aluminiowe to dobry wybór, jeżeli zależy nam na ochronie środowiska naturalnego. Kluczowym parametrem, który musimy sprawdzić, wybierając ekologiczne okna, jest współczynnik izolacyjności termicznej. Warto zwrócić także uwagę na liczbę szyb, z których zbudowany jest pakiet szybowy oraz zastosowane materiały termoizolacyjne.

Leave a Comment