- Czym różnią się okna PCV od różnych producentów?
- Wkładki antywłamaniowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Woski zapachowe do kominka: Jak ich używać i co warto wiedzieć?
- Jak działają schodołazy i jakie mają zastosowanie w codziennym życiu?
- Czy kontenerowe stacje sprężonego powietrza są wyposażone w zbiorniki na sprężone powietrze?
Czym są tzw. ogrody zimowe?
Każdy z nas marzy o miejscu, w którym niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych będzie mógł spędzać czas w towarzystwie całorocznych roślin zielonych. Takim miejscem jest ogród zimowy. To doskonały sposób na aranżację tarasu i stworzenie przestrzeni do odpoczynku z rodziną czy przyjaciółmi. Czym właściwie są ogrody zimowe? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Jak wyglądają ogrody zimowe?
Ogród zimowy, weranda, oranżeria, pomarańczarnia – wszystkie te określenia odnoszą się do pomieszczenia będącego naturalnym przedłużeniem salonu. Najczęściej jest to zabudowany taras, przyjmujący formę przeszkolonej dobudówki do domu jednorodzinnego. Aby przebywanie w tym pomieszczeniu było jak najbardziej komfortowe dla mieszkańców, ogrody zimowe są zazwyczaj ocieplane. Nie jest to jednak warunek konieczny. Budowa praktycznej oranżerii to wyśmienity sposób na odpoczynek wśród licznych roślin zielonych niezależnie od pory roku. Umiejętnie zaprojektowany ogród zimowy pozwala cieszyć się letnim klimatem, nawet gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera.
Zalety budowy ogrodów zimowych
Rosnąca popularność ogrodów zimowych wynika z licznych korzyści, jakie niesie za sobą budowa tego typu pomieszczenia. Przede wszystkim mowa tu o wartościach czysto praktycznych. Oranżeria może pełnić funkcję zarówno dodatkowego miejsca do wypoczynku, jak i uprawy egzotycznych roślin ozdobnych. Przeszkolony ogród umożliwia także całoroczną uprawę owoców i warzyw, których, ze względu na panujący w Polsce klimat, nie można uprawiać na otwartej przestrzeni.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, producenta stolarki aluminiowej i PVC: Największą zaletą budowy ogrodów zimowych jest możliwość poszerzenia części mieszkalnej i stworzenia dodatkowej przestrzeni wypoczynkowej dla mieszkańców domu. W obecnych czasach pracy i nauki zdalnej możliwość wyciszenia i spędzania czasu w otoczeniu zieleni jest szczególnie ważna. Ogród zimowy może zostać wyposażony w biurko do pracy, stół do spożywania posiłków lub wygodną kanapę do odpoczynku. Jest to na tyle uniwersalne pomieszczenie, że może mieć mnóstwo zastosowań. Jego końcowe przeznaczenie zależne jest wyłącznie od wizji właściciela domu.
Kto może pozwolić sobie na budowę ogrodu zimowego?
Budowa ogrodu zimowego to praktyczna inwestycja pozwalająca na obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Przeszklona konstrukcja oparta na wysokiej jakości systemach aluminiowych chroni wnętrze domu przed zimnem, co z kolei przyczynia się do obniżenia bilansu energetycznego obiektu oraz niższych rachunków za ogrzewanie.
Nie każdy jednak może zdecydować się na realizację projektu budowy oranżerii. Nie jest ona możliwa w większości obiektów budownictwa wielorodzinnego. Choć montaż przeszklonych ścian na balkonie w bloku nie jest wykluczony, to nie jest to szczególnie popularne rozwiązanie. Ogrody zimowe zdecydowanie częściej wpisywane są w projekt domów jednorodzinnych wybudowanych na prywatnej działce. Właściciele tego typu obiektów nie potrzebują żadnych specjalnych pozwoleń na budowę oranżerii. Wystarczy do tego dobry pomysł oraz dostęp do odpowiednich środków finansowych. Budowa przeszkolonej werandy to koszt od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena w dużej mierze zależna jest od wielkości pomieszczenia, wybranych materiałów oraz rodzaju ogrzewania.