Jaki podgrzewacz wody wybrać do niewielkiej łazienki?
Elektryczny podgrzewacz do wody cechuje się wysoką skutecznością i bezobsługową pracą. Może być bezpiecznie używany przez cały rok i doskonale sprawdza się szczególnie w budynkach niemających dostępu do sieci komunalnej. Takie urządzenia znajdują zastosowanie najczęściej w domach jednorodzinnych, których właściciele wiosną i latem chcą uniezależnić się od działania kotła na paliwo stałe. Jaki podgrzewacz sprawdzi się w małej łazience?
Elektryczny podgrzewacz przepływowy — czym jest?
Elektryczny podgrzewacz przepływowy to urządzenie grzewcze o niewielkich rozmiarach, które zaczyna działać od razu po odkręceniu kranu. Podgrzewacz wykorzystuje energię elektryczną do natychmiastowego podgrzania wody. Po zakręceniu kurka sprzęt automatycznie się wyłącza. Najefektywniejszą pracę zapewnia zamontowanie sprzętu jak najbliżej ujścia wody. Ma to znaczenie ze względu na fakt, że jeśli podgrzewacz będzie zainstalowany zbyt daleko, ciepła woda dotrze do kranu dopiero po pewnym czasie. Może to być przyczyną większego zużycia wody i tym samym powodować mało skuteczne działanie podgrzewacza.
W ofercie sprzedawców, np. BIAWAR, znajdują się różne rodzaje urządzeń. W domowych warunkach przy niewielkiej łazience najlepiej sprawdzają się jednopunktowe podgrzewacze wody. Bardziej zaawansowane urządzenia wielopunktowe pozwalają na zasilenie kilku punktów poboru wody. Cechują się znacznie większą mocą niż ich jednofazowe odpowiedniki.
Na co zwracać uwagę wybierając podgrzewacz wody?
Każdy podgrzewacz elektryczny powinien zostać dopasowany do potrzeb użytkowników. Wybierając urządzenie, należy zwrócić uwagę na:
- moc — im wyższa moc, tym szybciej zostanie podgrzana woda. Dla gospodarstwa domowego o normalnym zużyciu wody wystarczy podgrzewacz o mocy w przedziale od 3 do 4,5 kW. Warto wiedzieć, że w przypadku urządzeń o niewielkiej mocy wydajność ogrzewania wynosi 2 litry na minutę. Do komfortowego korzystania z umywalki ta wartość jest wystarczająca, jednak do napełnienia wanny potrzeba aż 10 l na minutę;
- ciśnienie — poprawne działanie ogrzewaczy przepływowych zależy od ciśnienia wody w sieci;
- regulacja temperatury — producenci stosują regulację hydrauliczną (im większy przepływ wody, tym niższa temperatura) lub elektroniczną (z użyciem elektronicznego układu ustawia się pożądaną moc i strumień wody).
Elektryczne podgrzewacze wody podgrzewają ją tylko w momencie odkręcania kranu. Do największych zalet tych urządzeń należy fakt, że są tanie, zajmują niewiele miejsca i okazują się dość łatwe w instalacji.