Jaki drut wiązałkowy wybrać do podwiązywania zbrojeń?
Drut wiązałkowy charakteryzuje się elastycznością i niską twardością, co wynika z procesu termicznej obróbki stali. Drut żarzony łatwo się zgina, a więc jest niezastąpiony podczas podwiązywania zbrojeń. Najczęściej stosuje się drut miękki o średnicy 1,4 mm lub 1,2 mm, w zależności od projektu i zaleceń wykonawcy. Druty do zbrojenia pocięte są w odcinki i sprzedawane w kłębkach lub motkach.
Jaki drut wiązałkowy wybrać?
Dobry drut do podwiązywania zbrojeń powinien charakteryzować się elastycznością i sprężystością oraz możliwością formowania bez konieczności wykorzystywania specjalistycznych narzędzi. Nie bez znaczenia jest wytrzymałość drutu wiązałkowego – wbrew pozorom jest to ważny element zespajający całą konstrukcję zbrojeniową.
Jak wspomniano wcześniej, najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje drutu wiązałkowego. Drut 1,4 mm charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i jest odporny na pękanie i zerwania. Z kolei drut 1,2 mm sprawdza się przy łączeniu elementów konstrukcyjnych, które nie wymagają dużego naciągu. Obydwa rodzaje drutu dostępne są w sklepie internetowym z artykułami metalowymi Otometal.pl. Druty wiązałkowe sprzedawane są w kłębkach, motkach i szpulach.
Ile kilogramów drutu wiązałkowego kupić na budowę?
O tym, jak dużo drutu wiązałkowego będzie potrzebne podczas budowy domu, decyduje rodzaj zbrojenia, a dokładnie techniki montażu stosowane przez zbrojarzy, rozstaw strzemion, a także ilość elementów, jakie mają zostać połączone. Przyjmuje się, że na tonę stali potrzebne jest od 9 do 14 kg, a więc różnice w szacunkach mogą być dość spore. Dla przykładu na dom o powierzchni 120 m2 może być potrzebne od 8 do 18 kg drutu wiązałkowego. Stosując pręty o grubości od 4 do 8 mm, potrzebny będzie drut wiązałkowy w ilości około 13 kg na tonę. Im grubsze pręty, tym mniej drutu zużyjemy – przykładowo, dla wiązań elementów o grubości 20 mm potrzebne będzie tylko 9 kg w przeliczeniu na tonę stali zbrojeniowej.
Nie ma żadnego wzoru, który ułatwiłby kalkulację ilości drutu wiązałkowego, niemniej można się posiłkować ogólnymi szacunkami lub obliczeniami, jaki wynikają z projektu budowlanego. Wybierając drut, warto zwrócić uwagę na jego średnicę i wytrzymałość. Najlepiej kupować druty pocięte na odcinki co ułatwia i przyspiesza prace zbrojeniowe.