Jak prawidłowo układać dachówki? Porady i sugestie

Dachówka to często wybierany materiał na pokrycie dachu spadzistego. Bardzo dobrze się prezentuje, występuje też w wielu kolorach i kształtach, dzięki czemu można stworzyć  dowolny wygląd budynku. Jej układanie nie jest trudne, ale może różnic się w zależności od rodzaju wybranego pokrycia. Przygotowanie dachu w wielu przypadkach jest takie samo. Najważniejsze jednak, że musi być solidnie wykonane.

Jak przygotować dach do kładzenia dachówek?

Dach pod dachówki przygotowuje się w kilku prostych krokach. Właściciele lub wykonawcy powinni kolejno:

  • wybrać rodzaj dachówek na pokrycie dachu,
  • przygotować izolację,
  • ustalić rozkład oraz ilości łat,
  • przygotować łaty pod dachówki,
  • wykonać okap i ułożyć wyprofilowaną blachę.

Wszystkie kroki zależą w dużej mierze od tego, jakie dachówki wcześniej się wybrało. Dekarz powinien przygotować łaty pod ich rozmiar i kształt. Trzeba wziąć także pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane. Dlatego trudno jest przygotować dach samodzielnie, nawet jeśli ma się wszystkie niezbędne do pracy narzędzia. Bez doświadczenia gorzej jest wymierzyć wszystko i zamontować w stosownej odległości.

Jak kłaść różne rodzaje dachówek?

Konkretne rodzaje dachówek układa się nieco inaczej. Zależy to w dużej mierze od ich kształtu, ale także wykonania. Najczęściej wybiera się:

  • dachówki ceramiczne, które montuje się od dolnej prawej krawędzi dachu, do podłoża przykręca się dachówki skrajne, a jeśli nachylenie połaci jest duże, to mocuje się każdą sztukę;
  • dachówki betonowe, mocuje się je w bardzo podobny sposób, co ich ceramiczny odpowiednik, dzięki zakładkowej budowie nie montuje się na klamrach każdej sztuki;
  • dachówki karpiówki, układa się je w dwóch warstwach i każdą sztukę montuje się na klamrach lub wkrętach, należy ułożyć je tak, aby górna dachówka znajdowała się na styku dwóch niżej zamontowanych.

Montując dachówki, zawsze należy pamiętać o stosowaniu się do instrukcji producenta oraz zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. Osoby niedoświadczone nie powinny samodzielnie zajmować się tego typu pracą, nie tylko z uwagi na niebezpieczeństwo pracy na wysokościach, ale także możliwość uzyskania gorszego efektu wizualnego. Zamiast tego lepiej zatrudnić doświadczonych dekarzy, np. pracowników firmy DACHY PIMAR Sp. z o.o.. Warto pamiętać, że poziom skomplikowania pracy będzie zależał od wybranego rodzaju i kształtu dachówki oraz kąta nachylenia dachu. Im większy spadek, tym trudniejsza będzie praca, do tego może okazać się, że trzeba wykorzystać więcej komponentów do montażu dachówek.

Leave a Comment