Jak ocieplić poddasze za pomocą płyt PIR?
Płyta PIR to materiał, który posiada idealne właściwości izolacyjne, dlatego stosowana jest przy ocieplaniu dachów. Zapewnia równocześnie szybki montaż, gwarantując atrakcyjną cenę. Płyty dachowe posiadają dodatkowo zwiększoną nośność i wytrzymałość na działanie obciążeń. Materiały sprawdzają się doskonale do ocieplania dachów skośnych, poddaszy, strychów, stropodachów, tarasów czy dachów płaskich. O czym pamiętać ocieplając za pomocą płyty PIR?
Ocieplanie dachu płytą PIR – o czym pamiętać?
Ocieplanie dachu płytą PIR wymaga przede wszystkim przeanalizowania konstrukcji dachu. Nieco inaczej wykonuje się izolację przy powierzchniach płaskich oraz skośnych. W przypadku dachu skośnego można zamontować płyty PIR w systemie nakrokwiowym podczas budowy oraz w systemie podkrokwiowym w budynku istniejącym. Można wykorzystać je w układzie międzykrokwiowym, który polega na przycinaniu na odpowiednie wymiary i umieszczeniu między belkami więźby. W przypadku dachu płaskiego płyta PIR montowana jest jedno – lub dwuwarstwowo metodą mijankową.
Izolacja dachu płytą PIR – jakie ma zalety?
Płyta PIR powstaje z poliizocyjanuratu o strukturze pianki z pęcherzykami wypełnionymi pentanem lub hepa-fluoropropanem. Gazy te dają możliwość uzyskania niskiego współczynnika przewodzenia ciepła, co wpływa na wysoką izolacyjność. Posiadają dobrą odporność na działanie obciążeń i znikomą nasiąkliwość. Płyta PIR to niska gęstość i niewielka grubość połączona z wytrzymałością, lekkością oraz łatwością w montażu. W porównaniu z innymi materiałami jest twardsza i odporniejsza na działanie ognia. Profesjonalne produkty tego typu oferuje m.in. producent płyt warstwowych Gór-Stal, dla którego zadowolenie Klienta jest istotne.
Ocieplanie dachu pianką PIR – czego unikać?
Najważniejszym elementem przy ocieplaniu dachu, jest przycinanie odcinków materiału izolacyjnego tak, aby nie zmniejszać szczeliny wentylacyjnej między folią wstępnego krycia a pokryciem. Płyta PIR nie może wysuwać się spomiędzy krokwi. Ważne jest zachowanie odpowiednio dużej szczeliny pod pokryciem i przekroju otworów wylotowych przy okapie – aby zapewnić wentylację dachu. Połączenia membrany dachowej z kołnierzem okna muszą być bardzo szczelne, aby uniknąć mostków termicznych.