- Osłona na przewody – dlaczego jest kluczowa dla bezpieczeństwa instalacji elektrycznych?
- Jakie są kryteria wyboru odpowiedniej windy budowlanej?
- Jak wybrać miejsce w ogrodzie na wannę z hydromasażem?
- Serwis bram garażowych - od czego zależą koszt usługi?
- Kontener na działkę - jak przygotować teren przed jego ustawieniem?
Izolacja wodochronna – kiedy jest konieczna i jak ją wykonać?
Właściwa ochrona budynku przed wodą ma bardzo duże znaczenie. Kiedy jest ona konieczna? W jaki sposób można ją wykonać?
Czym jest izolacja wodochronna?
Pod pojęciem jak izolacja wodochronna – https://durodach.pl/izolacja-wodochronna-przeciwwilgociowa-fundamentow/ czy hydroizolacja znajduje się sposób zabezpieczania elementów budynku przed wpływem wilgoci, głównie wody gruntowej.
Celem izolacji wodochronnej jest obniżenie ryzyka uszkodzenia budynku przez wodę, która może powodować przesiąkanie do materiałów budowlanych, a także do pomieszczeń. Wilgoć może wtedy doprowadzić do pogorszenia parametrów termoizolacyjnych budynku, a także do pojawienia się w nim ognisk pleśni.
Izolacja wodochronna – rodzaje
Izolacja wodochronna może być podzielona na kilka kategorii, a odkładnie są to:
1. Izolacja przeciwwilgociowa
Tego typu izolacja zabezpiecza budynki przed działaniem wilgoci, która nie wywołuje ciśnienia na konkretne elementy. Taka izolacja używana jest głównie na fundamenty znajdujące się powyżej poziomu wody gruntowej, gdy budowane są one na gruntach o wysokiej przepuszczalności, na przykład na piaskach czy żwirach.
2. Izolacja przeciwwodna
Gdy budynek ma zostać wzniesiony w miejscu, w którym ciśnienie wody wywierane na elementy konstrukcyjne jest większe, a elementy te znajdują się poniżej poziomu wody gruntowej, wtedy stosowana jest szczelniejsza izolacja przeciwwodna. Również jest ona wskazana wtedy, gdy budynek ma powstać w pobliżu zbiorników wodnych.
3. Izolacja parochronna
Celem izolacji parochronnej jest zabezpieczenie przed przenikaniem pary wodnej. Jest ona prowadzona wtedy, gdy budynek ma być paroszczelny.
Gdzie stosuje się izolacje przeciwwodne?
Najczęściej izolacje przeciwwodne są wykonywane na fundamentach budynku, aby tam zabezpieczać je przed wpływem niszczącej wilgoci. Aktualnie prowadzone są one na budynkach nowych, a także w celu renowacji budynków starszych, gdy nie stosowano tego typu izolacji lub też nie były one tak szczelne jak te używane przed laty.
Ponadto izolacja wodochronna wykonywana jest także w konkretnych pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko zalania ścian albo posadzek wodą.
Izolacja wodochronna wykonywana jest w pomieszczeniach jak:
-
łazienki
-
kuchnie
-
pomieszczenia gospodarcze
-
pomieszczenia techniczne
Izolacja wodochronna – jakie materiały są stosowane?
Do wykonania izolacji stosuje się różne typy materiałów w zależności od tego, w jakim stopniu mają one chronić przed wodą. Do lekkich hydroizolacji stosowane są głównie lepiki, emulsje czy masy asfaltowe, natomiast do tych ciężkich specjalne folie, żywice syntetyczne.