Ile kosztuje budowa domu?

Budowa domu to złożone i przede wszystkim bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Ile jednak dokładnie kosztuje? To zależy od wielu czynników. Aby zapanować nad kosztami, najlepiej przygotować dokładny kosztorys.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ile dokładnie kosztuje wybudowanie domu. Można wybudować go równie dobrze za kilkaset tysięcy złotych, jak i za kilka milionów złotych. Przybliżony obraz podaje nam GUS, który oblicza średni koszt za 1 mkw. budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania. W I kwartale 2018 roku cena 1 mkw. wynosiła średnio 4 132 zł, ale już w III kwartale osiągnęła poziom 4 385 zł (źródło: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/cena-1-m2-powierzchni-uzytkowej-budynku-mieszkalnego-oddanego-do-uzytkowania,8,1.html). Oczywiście koszt budowy domu będzie nieco inny w dużym mieście i inny w małej miejscowości. Wpływają na to ceny gruntów, ceny materiałów budowlanych, usług, transportu itd. Do tego dochodzi jeszcze wielkość domu, jego zaawansowanie technologiczne itd. Przyjrzyjmy się kosztom generowanym w poszczególnych etapach budowy domu.

Projekt i technologia

Aby rozpocząć proces związany z budową domu, należy najpierw zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (jeśli istnieje). Ten plan wytyczy kierunek, w jakim należy podążać, realizując inwestycję. Trzeba się zastanowić, jaką technologię budowy wybrać (np. murowana, drewniana). Kolejny etap to projekt domu. Można zamówić projekt indywidualny u architekta lub znaleźć gotowy projekt domu jednorodzinnego (np. w Internecie na stronie Archeton.pl). Ta ostatnia opcja jest tańsza i skraca proces projektowy. W tym wariancie zapłacimy od 2500 do 3500 za projekt, a do tego trzeba doliczyć modyfikacje. Ten etap może nas w sumie kosztować około 4 000-5 000 zł.

Stan surowy

Rozpoczęcie budowy następuje po zakończeniu wszystkich formalności. Najpierw powstają fundamenty, potem ściany nośne, działowe, kominy, stropy i dach. Koszt tego etapu zależy od bryły budynku, wielkości, wykorzystanych materiałów, pokrycia dachowego itd. Dla domu 100-150 mkw. może to być około 75 000-85 000 zł.

Okna, drzwi, bramy

W kolejnym etapie powinny pojawić się okna, zewnętrzne drzwi, a często także brama garażowa. Wtedy można mówić o stanie surowym zamkniętym. Znowu koszt będzie się różnił w zależności od ilości okien, ich rodzaju, stopnia termoizolacji, rodzaju drzwi i jakości bramy garażowej. Można przyjąć, że na tym etapie koszt budowy domu o powierzchni 100-150 mkw. powinien się zamknąć w granicach 145 000-155 000 zł.

Budynek w stanie deweloperskim

Teraz dom trzeba doprowadzić do stanu deweloperskiego. Nie można zapomnieć o kosztach ocieplenia budynku, do tego należy wykonać wszystkie niezbędne instalacje (elektryczna, wodno-kanalizacyjna, C.O. itd.). Po tych pracach nasz portfel będzie lżejszy o około 230 000-240 000 zł przy 100-150 mkw. domu.

Niestety, taki dom nie nadaje się jeszcze do zamieszkania. Trzeba wykończyć wnętrza, co w rezultacie może podnieść koszt budowy domu do kwoty około 300 000-320 000 zł. Wydatki na tym się nie kończą, bo dom trzeba jeszcze urządzić, wyposażyć w odpowiedni sprzęt, a to kolejne koszty. To jednak już temat na zupełnie inny artykuł.

Sprawdź ofertę projektów domu na https://www.archeton.pl/

Leave a Comment