Fotowoltaika dla domu – na czym polega samodzielna produkcja prądu?
Chcesz zredukować wysokie rachunki za prąd? Pomyśl o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych! Obecnie na ich instalację decyduje się wielu Polaków. Na czym dokładnie polega produkcja prądu we własnym zakresie? Co można na niej zyskać?
Fotowoltaika – czym jest?
Termin fotowoltaiki odnosi się do dziedziny nauki, która zajmuje się produkowaniem prądu z energii promieniowania słonecznego. Nazywa się tak również instalacje, których zadaniem jest pozyskiwanie prądu w ten sposób.
Instalacje fotowoltaiczne mogą służyć do produkcji prądu również na potrzeby użytkowników indywidualnych. Zamontowane w na budynku lub w pobliżu niego panele fotowoltaiczne pozwalają na produkowanie prądu do zasilania urządzeń domowych. Jego nadmiar może być natomiast oddawany do sieci, skąd może być odbierany w momencie zapotrzebowania po specjalnym przeliczniku.
W efekcie instalacja fotowoltaiczna pozwala na zredukowanie kosztów związanych z korzystaniem z instalacji elektrycznej i daje przyszłościowe zyski.
Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?
Na instalację fotowoltaiczną składa się szereg elementów, do których zaliczają się:
- Panele fotowoltaiczne – umieszczane są na dachu lub na konstrukcji na gruncie, zbudowane są z krzemu i odbieraj energię promieniowania słonecznego, przekształcając ją na prąd stały.
- Inwerter, przemiennik – element instalacji fotowoltaicznej służący do zamiany prądu stałego na zmienny, czyli możliwy do wykorzystania w domu.
- Okablowanie i zabezpieczenia – łączą ze sobą elementy instalacji i zapewniają jej bezpieczne działanie.
- Aplikacja mobilna – wiele nowoczesnych systemów fotowoltaicznych współpracuje z aplikacjami na smartfony i na tablety, pozwalając na łatwą kontrolę produkowanej energii.
Warto podkreślić, że obecnie najczęściej instalacje montuje się jako on-grid, czyli podłączone do sieci energetycznej. Wówczas konieczne jest podpisanie umowy z zakładem energetycznym.
Czy warto zdecydować się na fotowoltaikę?
Instalacje fotowoltaiczne umożliwiają uzyskanie znacznych oszczędności na prądzie, ponieważ mogą one produkować go za darmo. Koszt instalacji, na którą można otrzymać także różne dofinansowania, pozwala na zredukowanie wydatków na inwestycję.
Zatem wielu osobom instalacja fotowoltaiczna pozwala na obniżenie wydatków na prąd, a zwrot poniesionych kosztów następuje często po około 8-10 latach w zależności od zużycia prądu.
Jak zamontować instalację fotowoltaiczną?
Instalację fotowoltaiczną można zamówić w firmach, które zajmują się ich projektowaniem i montażem.
Osobom chcącym zdecydować się na instalację jak fotowoltaika Cieszyn daje dostęp do najlepszych firm prowadzących kompleksową obsługę w tym zakresie.