- Dlaczego warto podjąć współpracę z agentem nieruchomości?
- Co może być wkładem własnym? Sprawdź!
- Osłona na przewody – dlaczego jest kluczowa dla bezpieczeństwa instalacji elektrycznych?
- Jak działa fotowoltaika i co warto wiedzieć o instalacjach solarnych?
- Jakie są kryteria wyboru odpowiedniej windy budowlanej?
Drewno w łazience – dobry pomysł na uleganie modzie?
Drewno w łazience stosowane jest już od wielu sezonów i niewiele wskazuje na to, że ta tendencja ma się zmienić. Ma to swoje pokłosie w modnym od lat stylu skandynawskim, który odzwierciedla zamiłowanie do natury, w tym właśnie drewna. O ile jest to rozwiązanie bardzo estetyczne, o tyle często może być po prostu niepraktyczne. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, jeśli drewno ma zagościć w aranżacji Twojego salonu kąpielowego.
Drewno w łazience, a warunki
Drewno w łazience prezentuje się bardzo estetycznie i okazale. Nadaje pomieszczeniu przytulności oraz charakteru. O ile wiele osób idzie z czasem i stosuje się do obecnie panujących trendów, o tyle równie dużo kręci na to rozwiązanie nosem tłumacząc, że jest ono po prostu niepraktyczne. Łazienka jest przecież pomieszczeniem wilgotnym i często zmieniają się w nim temperatury. Takie warunki są bardzo niekorzystne dla drewna. Z tym się można zgodzić, jeśli wybierzemy jego nieodpowiedni gatunek oraz nie zatroszczymy się o prawidłową impregnację. Drewno mimo swoich właściwości, które umożliwiają mu przetrwanie w takim mikroklimacie, zaniedbane z czasem je po prostu straci, a co za tym idzie, wystrój łazienki będzie nadawał się jedynie do wymiany.
Drewno w łazience – na jaki gatunek postawić
Gdy wybieramy drewno do łazienki, najczęściej pierwszym kryterium jest jego wygląd. Design jest ważny, jednak znacznie bardziej naszą uwagę powinien zwrócić jak najniższy współczynnik skurczu drewna. Im mniejsza wartość, tym jego większa odporność na wypaczanie, czyli wyginanie oraz odkształcenia.
Na jakie drewno najlepiej postawić? Do dekoracji łazienki najlepiej jest wykorzystać gatunki drzew egzotycznych tj. merbau, iroko czy jatoba. Mają one świetne właściwości. Przede wszystkim są bardzo odporne na wilgoć, a także zmienne temperatury, których w łazience po prostu nie da się uniknąć. Kolejna ważna kwestia, to ich struktura. Są trwałe i wytrzymałe. Niestety, nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na zakup tego rodzaju drewna, ponieważ zazwyczaj jego wysoka jakość idzie w parze z równie wysoką ceną. Tu z pomocą przychodzą najtwardsze drewna krajowe takie jak jesion, modrzew czy też dąb. Należy jednak zadbać o ich bardzo dokładne zabezpieczenie.
W przypadku impregnatów do drewna, zaleca się stosowanie tych, które wykonano na bazie naturalnych olejów. Dzięki nim tworzy się specjalna powłoka ochronna skutecznie zabezpieczająca je przed wnikaniem wody w jego strukturę. Specjaliści polecają szczególnie olejowanie na gorąco, które sprawia, ze preparat ochronny znacznie głębiej wnika w surowiec. Jeśli drewno ułożymy na podłodze, dodatkowo możemy zastosować jeszcze lakier. W przypadku, gdy wykorzystamy je do podestów, blatów czy umywalek, koniecznie musimy je dodatkowo zawoskować.
Drewno w łazience – konserwacja i połączenie z elementami sanitarnymi
Mówi się, że konserwację drewna należy przeprowadzać raz na kilka lat. W praktyce, szczególnie w takich pomieszczeniach jak łazienka, powinno się to robić nawet co kilka miesięcy. Takie działanie sprzyja żywotności drewna za sprawą bardzo małych ubytków oleju.
Drewno ma to do siebie, że znakomicie odnajdzie się w każdej stylizacji. Świetnie współgra zarówno z białymi szafkami, jak i ciemnymi elementami wyposażenia. Ciekawie prezentuje się nie tylko w stylu skandynawskim, ale także industrialnym czy też glamour. Podkreśli linię zarówno nowoczesnej ceramiki sanitarnej, jak i utrzymanej w wersji typowo minimalistycznej. To materiał bardzo plastyczny, który przy odpowiedniej konserwacji, posłuży nam w łazience przez wiele lat.