Drewno w kuchni i łazience – czy to dobry pomysł?

W łazience i kuchni poziom wilgoci jest znacznie wyższy niż w innych pomieszczeniach w domu. Przez wiele lat uważano więc, że nie sprawdzą się tu drewniane wykończenia ścian i podłóg. Okazuje się jednak, że wystarczy wybrać odpowiednie, odporne na wilgoć materiały, by piękne, naturalne wnętrze przetrwało lata. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Elementy z drewna nadadzą się świetnie do przełamania chłodu płytek ceramicznych, najczęściej stosowanych w kuchni i łazience. Jaki gatunek drewna jednak wybrać? Jak zabezpieczyć drewniane deski? Eksperci z salonów Dobre Dla Domu podpowiadają.

Drewniana podłoga w łazience i kuchni

W kuchni i łazience zaleca się stosowanie drewna o jak najniższym współczynniku skurczu. Dzięki temu deski nie będą zmieniały swojej objętości pod wpływem kontaktu z wilgocią (nie będą się wypaczać). Najlepsze będzie zatem drewno egzotyczne, takie jak tek, iroko, jatoba, merbau czy doussie. Gatunki te zawierają duże ilości garbników, związków żywiczych i substancji oleistych, będących naturalnymi impregnatami.

Należy wybierać również deski o jak największym formacie, by zminimalizować ilość łączeń, przez które pod posadzkę może przenikać woda. Spoiny warto dodatkowo wypełnić uszczelniającym elastomerem.

Do łazienek i kuchni zamiast litych desek najlepiej sprawdzi się drewno klejone – w formie desek warstwowych. Ich konstrukcja (krzyżowe ułożenie warstw) minimalizuje bowiem siłę skurczu.

Konserwacja i pielęgnacja podłogi drewnianej

Drewnianą podłogę w łazience i kuchni należy dokładnie zabezpieczyć. Najskuteczniejsze będzie olejowanie na gorąco – olej wnika w głąb struktury drewna i tworzy przyjemne, satynowe wykończenie. Oprócz oleju dobrym rozwiązaniem jest również lakier poliuretanowy, uretanowy lub uretanowo-alkaidowy. Trzeba jednak pamiętać, że lakier w wyniku dłuższej eksploatacji może pękać, a co za tym idzie – przestanie odpowiednio chronić drewnianą posadzkę przed wilgocią.

Pod wosk lub lakier warto więc zastosować dodatkową warstwę impregnatu – uchroni to drewno przed rozwijaniem się grzybów i pleśni.

Panele drewniane na ścianę – praktyczne rozwiązanie

Z drewna można wykonać także okładzinę ścienną. W tym przypadku warto wybrać produkty wykonane z trwałych materiałów drewnopochodnych (płyt MDF), które są odporne na wilgoć. Będą również łatwe w czyszczeniu, co ma duże znaczenie szczególnie w kuchni, gdzie powierzchnie nieustannie są narażone na zabrudzenia i zatłuszczenia. Panele ścienne to także doskonały sposób na zapewnienie lepszej izolacji cieplnej i akustycznej w łazience lub kuchni.

COMMENTS

Leave a Comment