W Boguchwale wybudowano chodnik w technologii TX Active, która oczyszcza powietrze

Mieszkańcy podrzeszowskiej gminy Boguchwała korzystają z chodnika oczyszczającego powietrza. Drogę dla pieszych wybudowano przy wykorzystaniu nowatorskiej technologii TX Active.

Technologia TX Active – jak następuje oczyszczanie powietrza?

Do produkcji kostki brukowej użyto cementu TioCem, który zawiera nanometryczny dwutlenek tytanu TiO2. Pod wpływem promieniowania UV i działania fotokatalizatora TiO2 dochodzi do utlenienia szkodliwych tlenków azotu NOx zawartych w spalinach do bezpiecznych jonów azotanowych NO3. Te osadzają się na powierzchni chodnika, a następnie są z niego spłukiwane przez deszcz. Cement TioCem produkowany jest przez firmę  Górażdże Cement SA.

W ten sposób do naszego organizmu przedostaje się mniej szkodliwych substancji (tlenek azotu wpływa negatywnie m.in. na śluzówkę oka oraz zmniejsza zdolność krwi do przenoszenia tlenu).

Technologia TX Active – gdzie jeszcze znajduje zastosowanie?

Cement TioCem wykorzystywany jest także do produkcji dachówek betonowych (np. ClimaLife), ekranów dźwiękochłonnych, okładzin tunelów czy paneli elewacyjnych – wszędzie tam, gdzie występuje duże natężenie spalin i potrzebne są ekologiczne rozwiązania.

COMMENTS

Leave a Comment