- Czym różnią się okna PCV od różnych producentów?
- Wkładki antywłamaniowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Woski zapachowe do kominka: Jak ich używać i co warto wiedzieć?
- Jak działają schodołazy i jakie mają zastosowanie w codziennym życiu?
- Czy kontenerowe stacje sprężonego powietrza są wyposażone w zbiorniki na sprężone powietrze?
3 najwygodniejsze systemy ogrzewania domu
Według analiz przeprowadzonych przez Instytut Ekonomii Środowiska aż 70% domów w Polsce używa do ogrzewania paliw stałych – głównie węglem. W ponad 3 mln mieszkań znajdują się piece węglowe, w tym większość z nich jest w złym lub bardzo złym stanie. Tego typu instalacje grzewcze często są również przestarzałe i cechują się wysoką emisją zanieczyszczeń. Alternatywą dla szkodliwych instalacji mogą być bardziej ekologiczne rozwiązania – pompa ciepła, gaz ziemny oraz gaz płynny. Przekonaj się, które z nich okażą się najlepsze.
Choć na razie tylko część właścicieli domów montuje bardziej ekologiczne instalacje cieplne (40% gospodarstw domowych korzysta z gazu LPG do gotowania), z każdym kolejnym rokiem daje się zauważyć coraz większą świadomość Polaków w tej kwestii. Efektem tego jest mocniejsza pozycja na rynku firm dostarczających inne rodzaje paliwa, np. AmeriGas Polska. Chcesz wiedzieć, które systemy okażą się lepsze niż piece węglowe? Zobacz, na czym polega ogrzewanie za pomocą pompy ciepła, gazu ziemnego i gazu płynnego LPG.
Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła
Pompa ciepła to maszyna wymuszająca przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do miejsca o wyższej temperaturze. Aby dane zjawisko mogło zajść, musi pojawić się energia mechaniczna napędzająca pompę. Najczęściej to:
- wiatr – czyli źródłem ciepła jest powietrze z zewnątrz budynku,
- grunt – czyli elementem dostarczającym ciepło jest gleba,
- woda – a więc źródłem ciepła jest woda płynąca.
Wykorzystanie tych naturalnych źródeł energii sprawia, że koszty ogrzewania są widocznie niższe niż w przypadku palenia węglem. Należy jednak mieć na uwadze koszty zakupu urządzenia, które jest bardzo drogie i zwróci się dopiero po kilkunastu latach. Do ceny pompy trzeba bowiem dodać jeszcze opłaty za montaż oraz kolektory pionowe, co łącznie może wynieść od 50 tys. do nawet 80 tys. złotych.
Ogrzewanie domu za pomocą gazu ziemnego
Gaz ziemny, czyli inaczej błękitne paliwo, wydobywa się ze skorupy ziemskiej. Obecnie to jedna z najtańszych form ogrzewania. Dodatkowo gaz ziemny nie szkodzi środowisku ani nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.
Na początku roku Urząd Regulacji Energetyki ogłosił, że w I kwartale 2017 roku koszty opłat za gaz ziemny zmniejszą się nawet o 7%. Zasada ta dotyczy zarówno właścicieli prywatnych domów, jak i przedsiębiorstw.
Ogrzewanie domu za pomocą gazu ciekłego LPG
LPG to inaczej ciekła mieszanka propanu i butanu. Do mieszkań i przedsiębiorstw jest ona dostarczana za pomocą dużych zbiorników gazowych o standardowej pojemności 2700 l, 4850 l lub 6400 l lub niewielkich butli gazowych o maksymalnej wadze 33 kg. W przeciwieństwie do gazu ziemnego instalacja LPG może znajdować się niemal na każdej działce. Zasady bezpieczeństwa informują jedynie o minimalnych odległościach zbiorników od budynków, dróg i linii wysokiego napięcia. Szczegółowe informacje dotyczące wymagań znajdziesz tutaj.
Gaz ciekły przechowuje się w trzech rodzajach zbiorników:
- naziemnych – sprawdzających się w każdych warunkach,
- podziemnych – dobrych na małe działki,
- zakopcowanych – przydatnych na działkach z wysokim poziomem wód gruntowych.
Koszt montażu i eksploatacji zbiornika gazowego zależy od formy umowy z firmą dostarczającą LPG. Bardzo dobrym rozwiązaniem okaże się dzierżawa zbiornika oferowana przez AmeriGas, która gwarantuje:
- bezkosztowe naprawy zbiornika,
- niezmienione opłaty za gaz,
- fachowe doradztwo i szybki kontakt ze specjalistami.
Jesteś zainteresowany dzierżawą zbiornika na gaz LPG? Wejdź na stronę www.amerigas.pl i zobacz, jakie warunki są dla Ciebie najkorzystniejsze. Możesz także skontaktować się z konsultantem firmy, a ten szczegółowo odpowie na wszystkie Twoje pytania.
artykuł promocyjny
brzmi ciekawie 🙂 temat nad którym warto się zastanowić 😉