Zastosowanie pomp ciepła w systemach HVAC

HVAC to nowoczesny, zeroemisyjny system, który jest naszą przyszłością. Gwarantuje on zmniejszenie energochłonności, a przy tym zapewnia korzystne warunki wewnątrz pomieszczeń. Sięgają po niego budynki komercyjne, jak i mieszkalne.

Czym dokładnie jest HVAC?

HVAC (Heating ventilation air conditioning) jest to system obejmujący ogrzewanie, wentylację i klimatyzację. Dzięki niemu możemy skutecznie ogrzewać dany obiekt zimą oraz chłodzić go latem. Dbamy przy tym o to, aby powietrze, którym oddychamy, było czyste. Nie znajdziemy w nim więc szkodliwych cząstek, takich jak np. pył drobny, tlenki siatki, azotu, węgla, benzo(a) piren, ołów, nikiel, kadm czy arsen. Można więc powiedzieć, że system HVAC stanowi połączenie pompy ciepła, klimatyzacji i rekuperacji.

Pompy ciepła w systemach HVAC

Pompa ciepła wykorzystywana w instalacjach HVAC dedykowana jest dużym instalacjom komercyjnym, technologiom procesowym, jak i niewielkim rozwiązaniom o mocy do około 16 kw- w przypadku domów jednorodzinnych. Jeśli chodzi o obiekty mieszkalne wielorodzinne, ich zapotrzebowanie na moc cieplną lub chłodniczą wynosi powyżej 16 kW. Z tego względu w takich budynkach sprawdzają się te same rozwiązania, co w budynkach komercyjnych. Systemy z pompą ciepła o niskiej mocy do 16 kW to alternatywa dla kotłów gazowych i węglowych. Są one w stanie działać w pełnym zakresie temperatury powietrza zewnętrznego (od 40°C do ok. -25°C).

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Dobierając pompę ciepła do systemu HVAC należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Pompa ciepła musi mieć odpowiednią wydajność oraz osiągi przy zmiennej temperaturze powietrza zewnętrznego i temperaturze wody grzewczej. Powietrzne pompy ciepła powietrze-woda to urządzenia o sporej mocy (powyżej 100 kW). Takie modele polecane są więc do budynków przemysłowych, komercyjnych i użyteczności publicznej. Sprzęty te pracują do określonej granicznej temperatury wynoszącej pomiędzy -10 a -15°C. Na co dzień używane są w trybie pracy agregatu wody ziębniczej, a w okresach przejściowych skutecznie ogrzewają budynki. Pompa ciepła o niższej mocy np. 8 czy 16 kW sprawdzi się do domu jednorodzinnego. Wiele modeli pomp o różnej mocy od takich producentów jak Kospel, znajdziemy na https://arenalazienek.pl/pl/producer/KOSPEL/180/.

Korzystając z instalacji HVAC możemy liczyć na wiele korzyści. Po pierwsze, poprzez połączenie różnych modułów możemy ograniczyć koszty utrzymania budynku. Osobno ustawimy warunki panujące w każdym pomieszczeniu i tym samym zadbamy o komfort swój i pracowników firmy czy np. domowników. Czyste i świeże powietrze to wyższa efektywność, lepszy nastrój i dobre zdrowie.

Leave a Comment