- Czym różnią się okna PCV od różnych producentów?
- Wkładki antywłamaniowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Woski zapachowe do kominka: Jak ich używać i co warto wiedzieć?
- Jak działają schodołazy i jakie mają zastosowanie w codziennym życiu?
- Czy kontenerowe stacje sprężonego powietrza są wyposażone w zbiorniki na sprężone powietrze?
Zasady rekuperacji
Czym jest rekuperacja? Najprościej można ją zdefiniować jako system wymieniający zużyte, nasycone dwutlenkiem węgla, powietrze w domu na powietrze czyste i nieskażone, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła. Rekuperacja, jest wentylacją mechaniczną, która wykorzystuje ruch powietrza wytwarzanego przez urządzenie zwane rekuperatorem. Innymi słowy rekuperacja gwarantuje stałą wymianę zużytego i zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach na świeże powietrze zewnętrzne.
W domu dzięki rekuperacji obecne jest świeże powietrze o bardzo niskiej zawartości dwutlenku węgla i wilgoci oraz zanieczyszczeń o składzie zbliżonym do powietrza zewnętrznego. Nawet jeżeli w domu okna są zamknięte i jeżeli przebywa w nim dużo ludzi, którzy są największymi producentami dwutlenku węgla rekuperacja zapewnia zawsze stały dopływ świeżego powietrza. Przebywając w pomieszczeniach poddanych procesowi rekuperacji odczuwamy komfort. Rekuperacja racjonalizuje nasze wydatki na energię ogrzewająca dom i znacznie redukuje koszty ogrzewania budynku. Rekuperacja jest możliwa dzięki urządzeniu zwanego rekuperatorem
Jak działa rekuperator?
Rekuperator służy do wzbudzaniu ruchu w instalacji wentylacyjnej. W rekuperatorze ma miejsce proces wymiany energii pomiędzy strumieniem powietrza nawiewanego a wywiewanego. Proces ten zachodzi w części rekuperatora zwanej wymiennikiem ciepła rekuperatora, który jest sercem i mózgiem mechanizmu rekuperacji. Rekuperator wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie.
Pierwszy strumień powietrze to powietrze czyste i zimne pobierane z zewnątrz budynku. Drugie strumień to powietrze nasycone dwutlenkiem węgla, ciepłe, brudne, wilgotne, wysysane z wewnątrz pomieszczeń przez tak zwane anemostaty – okrągłe kratki na suficie i ścianach.
Te dwa strumienie powietrze spotykając się ze sobą w głównej części rekuperatora czyli wymienniku ciepła, jednak nie mieszają się ne ze sobą, gdyż każdy strumień płynie odrębnym kanalikiem. Ciepłe, nasycone dwutlenkiem węgla i brudne powietrze zostawia swoje ciepło w wymienniku ciepła zaś zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o, najczęściej, zróżnicowanej średnicy, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, zaś brudne wyciągane na zewnątrz.
Jakie korzyści z rekuperacji?
Rekuperacja to nie tylko czyste powietrze w domu, ale także proces wymiany powietrza – dzięki wymiennikowi ciepła rekuperatora –który zapewnia odzysk energii. Rekuperator odzyskuje energię z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Dzięki temu system grzewczy przez długi czas w okresach przejściowych (jesienią i wiosną) nie załącza się lub pracuje z mniejszą mocą. To źródło dużych, sięgających do 50% oszczędności na ogrzewaniu.
Jeżeli planujesz zamontować system rekuperacji w Twoim domu odwiedź naszą stronę internetową trigeo.pl lub skontaktuj się z nami +48 604 697 753. Nasza firma ma siedzibę w Nadarzynie koło Warszawy, świadczymy usługi na terenie całej Polski.
artykuł promocyjny