Własny dach nad głową – ale jaki?

Cztery ściany to nie wszystko, musi je przykryć dach. To właśnie on jest najbardziej obciążoną częścią budynku, zapewniającą nam ochronę przed palącym słońcem, lodowatym wiatrem i opadami atmosferycznymi. Powinien być estetyczny, trwały, solidny odporny na warunki atmosferyczne (zwłaszcza teraz, odkąd silne wichury czy nawet tornada to zjawiska występujące coraz częściej) i dobrze zaizolowany. Nie powinien też zbyt dużo ważyć, bo przecież stanowi obciążenie więźby dachowej i ścian nośnych.

Istnieje wiele rodzajów dachów, choć na co dzień spotykamy tylko kilka. Te mniej znane to np. dach krążynowy, pogrążony, szedowy czy łamany dach polski. Można więc zaprojektować i wykonać dach stosunkowo niewielkim kosztem, wybierając jakiś prosty wariant, albo pokusić się o konstrukcję bardziej skomplikowaną, za to fantazyjną i nadającą budynkowi specyficzny charakter.

Czym pokryć dach?

Wybierając pokrycie dachu, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Z reguły decydujące znaczenie ma zasobność inwestorskiego portfela, bo zarówno materiały konstrukcyjne jak i roboty dekarskie to poważna pozycja w budżecie całej budowy. Oprócz tego trzeba jednak pomyśleć o trwałości pokrycia, jego masie oraz właściwościach. W tradycyjnym budownictwie prym wiedzie wciąż dachówka ceramiczna – element bardzo trwały, a zarazem łatwy w układaniu. Pokrycie z dachówki jest jednak dość ciężkie, o czym warto pamiętać. Nie każdy budynek i nie każda więźba dachowa stwarza możliwość pokrycia dachówką.

A może blacha?

Ekonomiczną alternatywą dla dachówki może być blacha miedziana, której trwałość szacowana jest na ponad 300 lat. Dach pokryty taką blachą nie wymaga konserwacji. Rozmaite detale i krzywizny na dachu łatwo wykonać dzięki temu, że blacha miedziana to element plastyczny, który łatwo formować. Początkowo ma charakterystyczny dla miedzi kolor, z czasem jednak (po upływie 5 – 15 lat) pokrywa się charakterystyczną zieloną patyną. To bardzo pożyteczna warstwa, ponieważ chroni blachę przed korozją. Dach z blachy miedzianej jest niezwykle odporny na warunki atmosferyczne.

Potrzebna będzie dobra, fachowa ekipa dekarzy oraz pełne deskowanie dachu. Blachę można korzystnie kupić w internecie, na stronie http://www.krak-zinc.pl/. Na życzenie klienta firma dostarczyć może blachę o niestandardowej grubości i szerokości. Inwestycja opłaci się, ponieważ dach z blachy miedzianej będzie trwały, niekłopotliwy i estetyczny, pasujący zarówno do budynku nowoczesnego jak i stylizowanego na zabytkowy.

 

COMMENTS

Leave a Comment