Wady i zalety wysokiego sufitu w salonie

Otwarta przestrzeń nad salonem oraz schodami na piętro nie musi straszyć. Choć to rozwiązanie ma swoje wady, to dobre zaplanowanie aranżacji pozwoli uzyskać efekt wow. Mimo kilku wad posiadania wysokiego sufitu nad salonem jego zdecydowane zalety wnętrzarskie znacznie przewyższają te małe niedoskonałości. Prawidłowe zagospodarowanie przestrzeni, skorzystanie z pomocy dekoratora wnętrz, wykorzystanie wysokich ścian pod oryginalną zabudowę, a także powieszenie świetnie prezentującego się, szerokiego żyrandola dodadzą atrakcyjności tej wielkiej przestrzeni. Zdecydowanie nie opłaca się rezygnować z możliwości zakupu nieruchomości, w której jednym z dominujących elementów będzie wysoki sufit nad salonem oraz schodami prowadzącymi na piętro.

Główne zalety wysokiego sufitu

W pierwszej kolejności należy wymienić sobie szereg możliwości aranżacyjnych wysokich ścian. Można je przecież pięknie wyeksponować, budując na nich choćby wielkie drzewo genealogiczne, gospodarując na nich miejsce na rodzinne zdjęcia, obrazy, plakaty i takie dodatki, które będą na nich świetnie wyglądać. Z drugiej strony, miłośnikom literatury poleca się postawienie wielkich książkowych regałów, które będą prezentować się równie estetycznie. Pomysłów na zagospodarowanie wysokiej ściany jest naprawdę wiele. Wystarczy wsłuchać się w podpowiedzi projektanta czy wnętrzarskiego guru i samodzielnie spróbować stworzyć aranżację, słuchając ich zaleceń a może i dodając coś od siebie.

Duża przestrzeń już sama sprawią, że efekt wizualny takiego salonu jest bardziej niż zadowalający. Ilość możliwości aranżacyjnych zgodnych z nowoczesnymi trendami jest równie ogromna, a nutka podziwu wśród gości zaproszonych do tych wnętrz z pewnością sympatycznie połechta ego gospodarza. Efekt wnętrzarski, jaki można osiągnąć prawidłowo urządzając to pomieszczenie z apomocą oświetlenia, może przyprawić o zawrót głowy (Ardant.pl). Szczególnie gdy dysponujesz wystarczającymi środkami, by postawić na wyposażenie z górnej półki.

Wysoki sufit wraz ze wzniesionymi przy salonie schodami pozwala na stałą kontrolę tego, co dzieje się na niższym piętrze. W ten sposób, wykorzystując czas wolny na pełnienie swoich domowych obowiązków na górnych piętrach, wciąż będziesz mógł mieć kontrolę nad tym, co przykładowo robią w salonie Twoje dzieci. To rozwiązanie pomaga utrzymać stały kontakt z domownikami, choćby znajdowali się na niższej kondygnacji domu.

Jedną z głównych zalet posiadania wysokiego sufitu w salonie i każdym innym pokoju jest optyczne powiększenie przestrzeni pomieszczenia, co pomaga nie czuć się przytłoczonym we wnętrzach własnego domu jednorodzinnego. Uczucie większej swobody, możliwości ruchu, pozwala na lepszy wypoczynek w pomieszczeniach, gdzie powinniśmy czuć się dobrze, gdzie zależy nam na większej przestrzeni życiowej.

Główne wady

Wśród głównych wad wymienimy trudność w równomiernym ogrzaniu powierzchni takiego pokoju. Gdy ciepłe powietrze ucieka nam pod sufit, a przez wysokie i wielkie okna pomieszczenie wychładza się choćby w czasie mroźnych zimowych wieczorów, utrzymanie stałej i przyjemnej temperatury w salonie z wysokim sufitem może być trudnością. Nie jest to jednak problem, którego nie da się rozwiązać. Można przecież skorzystać z szerokiej oferty internetowych sprzedawców, gdzie da się zamówić maty grzewcze, które równomiernie rozłożymy na przestrzeni ścian i sufitu. Są to rozwiązania bardzo tanie w użytkowaniu, choć nieco droższe w cenie detalicznej. Tym droższe im większa jest powierzchnia salonu i konieczność zakupu ich większej ilości.

Akustyka pomieszczenia może być problemem, lecz tylko na etapie projektowania i budowy domu. Właściwie zaprojektowany budynek i salon z wysokim sufitem nie powinien stwarzać możliwości powstawania echa w pomieszczeniach mieszkalnych. Trudniejsze do rozwiązania może okazać się pozbycie się zbytniego hałasu w pomieszczeniach na piętrze, do których mogą dochodzić odgłosy powstałe w salonie. Będzie to utrudnieniem, gdy zapragniesz spędzić wieczór w salonie, w czasie gdy Twoje dzieci śpią na wyższych kondygnacjach. W takim wypadku niezbędne okazuje się prawidłowe wygłuszenie budynku i ścian pomieszczeń. Jest to praca, którą da się wykonać zarówno na etapie projektowym i stawiania budynku, jak i już po jego powstaniu.

Oczywiście im większa powierzchnia domu, tym więcej pracy czeka nas podczas doprowadzenia jej do ładu. Sprzątanie może okazać się trudne do wykonania, gdy sufit znajduje się na wysokości 6 czy więcej metrów. Niezbędne w tym celu będzie wykorzystanie wysokich drabin, a to może stanowić choćby minimalne zagrożenie podczas ich użytkownika. Z pomocą przychodzą firmy sprzątające wyspecjalizowane w tego typu zleceniach, które oferują dość przystępne ceny za wykonanie wszelkich prac choćby tylko w na przestrzeni jednego pomieszczenia. Taka pomoc okazuje się tym bardziej potrzebna, gdy przychodzi czas na mycie wysokich i wielkich okien, które również trzeba utrzymać w czystości.

Wysoki sufit w salonie nie musi być przekleństwem. Właściwe zagospodarowanie tej przestrzeni i stworzenie wyjątkowej aranżacji z pewnością pomoże spełnić niejedno marzenie. To przestrzeń, która wyjątkowo dobrze nadaje się do tworzenia aranżacji wnętrzarskich w nowoczesnych trendach. Wielu gospodarzom da możliwość stworzenia dla siebie i rodziny dużej przestrzeni życiowej, dobrego miejsca do dziecięcych zabaw i wypoczynku po ciężkim dniu pracy.

Leave a Comment