Sposoby na urządzenie pokoju dziecka w każdym wieku

Jak każdy z nas, także i dziecko chce mieć swój własny kąt, w którym może odpoczywać, bawić się i uczyć, bez przeszkód rozwijając swoje pasje i zainteresowania. Dlatego tak ważna jest aranżacja dziecięcego pokoju. Sprawa jest o tyle trudna, że dzieci niestety szybko rosną, a tym samym zmieniają się ich potrzeby. Sprawdźmy więc, jak urządzić pokój dziecka na różnych etapach jego rozwoju.

Pokój malucha

Nad urządzeniem pokoju niemowlaka rodzice zastanawiają się już kilka miesięcy przed pojawieniem się malucha na świecie. Pokój małego dziecka musi być bezpieczny, ale też funkcjonalny. Na początku życia to w nim dziecko będzie spędzało najwięcej czasu. Jeśli chcemy, by pokój z biegiem lat nie potrzebował diametralnych zmian, wybierając kolorystykę ścian, skupmy się na jasnych barwach takich jak biel, beż, czy pastele. Ten sposób pozwoli na późniejszą zmianę aranżacji pokoju bez konieczności przemalowywania ścian. Bardzo dobrym pomysłem na ścianę w pokoju małego dziecka jest tapicerowana ściana, która sprawdzi się w momencie, kiedy dziecko zacznie raczkować, a później stawiać swoje pierwsze kroki.

W pokoju malucha bardzo ważne jest także umeblowanie. Powinno się w nim znaleźć łóżeczko do spania, przewijak, komoda i wygodny fotel lub szezlong, na którym mama będzie mogła karmić czy kołysać do snu swoje dziecko.

Nie zapominajmy też o dodatkach. Dekoracje do pokoju dziecięcego nadają wnętrzu przyjemnego klimatu. Na ścianie możemy powiesić plakat z metryczką dziecka, miękkie literki układające się w imię malucha lub przykleić miękkie, dekoracyjne panele, z których ułożymy różne ciekawe wzory.

Jeden pokój, dwoje dzieci

Bardzo często zdarza się tak, że mieszkanie nie jest na tyle duże, by każde dziecko miało oddzielny pokój. Wtedy rodzice stają przed dylematem, w jaki sposób urządzić pokój, by każde dziecko miało swoją przestrzeń i żeby pozostało też odpowiednio dużo miejsca na wspólną zabawę. Najwięcej miejsca można zaoszczędzić na miejscu do spania. Warto do pokoju dzieci wstawić łóżko piętrowe lub podwójną kanapę wysuwaną do przodu. W ten sposób zyskujemy miejsce na dwa biurka lub długi blat, przy którym dzieci będą mogły się uczyć, odrabiać lekcje czy rysować. By dzieci miały miejsce na wspólne zabawy, połóżmy na podłodze duży dywan z miękkiego włosia, świetnie sprawdzi się dywan typu shaggy. Na miękkim dywanie dzieci będą mogły spędzać długie godziny na wspólnej zabawie w bardzo komfortowych warunkach.

Dzieci, niezależnie od wieku, chcą mieć swoje miejsce, gdzie będą mogły schować swoje skarby. Wspólne szafki i szuflady się nie sprawdzają. Postawmy w pokoju dzieci duże, podpisane pudełka, a wtedy każde z dzieci będzie mogło tam schować swoje rzeczy osobiste, jak pamiętnik czy kolekcje naklejek. Jak jeszcze podkreślić indywidualizm dzieci? Można powiesić na ścianie plakaty dla dzieci, a każdy plakat może przedstawiać wizerunek ulubionego zwierzaka dziecka.

Nie bawię się zabawkami – jestem nastolatkiem

Przychodzi w końcu ten moment, kiedy nasze dziecko ma kilkanaście lat, a zabawki, którymi bawiło się, zdawałoby się tak niedawno, trzeba wynieść na strych. W tym okresie dziecko skupia się na swoich pasjach i chce też to podkreślić w swoim pokoju. Możemy zaproponować dziecku, że pomożemy mu w zmianie aranżacji pokoju. Jak najszybciej to zrobić? Jeśli nastolatek interesuję się geografią można przykleić fototapetę przedstawiającą mapę świata. Jeśli nie chcemy wprowadzać aż tak dużych zmian w wystroju to zastanówmy się nad dodatkami, które nadadzą charakteru pokojowi nastolatka.

Gdzie szukać ciekawych rozwiązań na aranżację pokoju dziecka? Na przykład w ofercie marki Posterilla, która tworzy szereg autorskich plakatów, które przypadną do gustu każdemu dziecku, niezależnie od wieku. Od wspomnianych wcześniej plakatów w formie metryczki, po plakaty z ciekawymi grafikami i motywującymi napisami. Jeśli nasze dorastające dziecko interesuje się botaniką, możemy wybrać plakat przedstawiający liść plamy. Jeśli natomiast kocha przygody, uwielbia górskie wycieczki i wypady za miasto, możemy powiesić na ścianie plakat przedstawiający góry lub plakaty z motywami turystycznymi, indiańskimi. Plakaty do pokoju dziecka mogą być dopełnieniem aranżacji. Podkreślają charakter dziecka oraz jego zainteresowania, a co równie istotne nadają wnętrzom tego specyficznego domowego nastroju.

Dzieci, mimo swojego młodego wieku mają ogromne wymagania, którym niełatwo sprostać. Urządzenie pokoju dla dziecka, na każdym etapie jego rozwoju, jest nie lada wyzwaniem. O czym należy pamiętać? Pokój dziecka musi być przede wszystkim przytulny oraz funkcjonalny. Ciepłe kolory czy ciekawe i inspirujące dodatki sprawią, że dziecko będzie chciało spędzać w nim czas.

COMMENTS

Leave a Comment