Pompa wody do studni głębinowej – jaka moc pompy do studni?
Dostępność wielu różnych wariantów pomp głębinowych może sprawiać, że nie wiesz, który z nich będzie najlepszy do Twojej studni. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, jaką moc pompy do studni głębinowej wybrać. Jednak nie będzie to odpowiedź prosta i jednoznaczna. Dlaczego? Wyjaśnienie znajdziesz poniżej. Zachęcamy do lektury.
Czy moc silnika do pompy głębinowej powinna być najważniejszym parametrem wyboru?
Silnik jest sercem pompy i to od jego parametrów zależy tłoczenie wody pod odpowiednim ciśnieniem z dużych głębokości. Panuje powszechne przekonanie, że im większa moc silnika pompy do studni, tym lepsze działanie całej instalacji. To mit! Moc jest jednym z istotnych parametrów, to prawda. Jednak wybór najmocniejszego silnika wcale nie zapewni Ci zadowalającego tłoczenia wody. Dobór nieodpowiedniej może wręcz skrócić żywotność silnika.
Zacznijmy od tego, czego powinieneś oczekiwać od pompy głębinowej. Przede wszystkim jej zadaniem jest dostarczanie wody do domu, ogrodu lub gospodarstwa rolnego pod odpowiednim ciśnieniem. Pompa głębinowa powinna działać efektywnie, a żeby zapewnić sobie wydajne jej działanie, należy dostosować jej parametry do źródła wody i potrzeb użytkowników.
Czytaj również: Jaka pompa do studni – pompa głębinowa, zanurzeniowa, zatapialna. Jakie są różnice i którą wybrać?
Zbyt duża moc silnika zastosowana przy słabym ujęciu wody może skutkować okresowym osuszeniem studni, w konsekwencji jej zapiaszczeniem, a to może uszkodzić pompę. Może też dochodzić do tzw. suchobiegów, czyli pracy pompy bez wody.
Zbyt słaba pompa głębinowa zastosowana w wydajnym źródle może natomiast nie zaspokoić Twoich potrzeb pod kątem ciśnienia wody w kranie. Dodatkowo może też dochodzić do przekraczania możliwości mechanicznych silnika, a tym samym do skrócenia jego żywotności.
Jak sprawdzić parametry źródła wody? Powinieneś je otrzymać od wykonawcy studni. Tu warto wspomnieć o ważnej zasadzie, o której zdarza się, że niektórzy nie wiedzą. Pompę do studni głębinowej dobieramy zawsze do wykonanego odwiertu, nie na odwrót. Przed zakupem urządzenia pamiętaj też, aby odpowiednio czytać tabliczkę znamionową. Jeśli widnieje w niej maksymalna moc silnika, to nie sugeruj się nią, ponieważ w praktyce codziennego użytkowania jest ona nieosiągalna.
Pompa głębinowa – jakie parametry pompy do studni wziąć pod uwagę przed zakupem?
Pompę głębinową umieszcza się wewnątrz studni w pobliżu jej dna. Jednak niezbyt nisko, aby zapobiec zasysaniu niebezpiecznego dla całej instalacji piasku. Oprócz pompy w odwiercie znajdują się kabel zasilający oraz rura doprowadzająca wodę z pompy do zbiornika hydroforowego.
Pompy głębinowe dostarczają wodę z głębokości od ośmiu do nawet kilkudziesięciu metrów. Do głębokości, na jakiej znajduje się lustro wody, dobiera się wysokość tłoczenia pompy, a więc wysokość, na jaką może ona wypchnąć słup wody. Stanowi ona różnicę odległości między pompą a zbiornikiem hydroforowym. Wraz ze wzrostem wysokości tłoczenia spada przepływ wody, a tym samym wydajność pompy.
Przy dopasowywaniu wydajności pompy do wody do źródła wody należy kierować się podobną zasadą, jak przy doborze mocy silnika. Zastosowanie pompy wysoce wydajnej w słabym ujęciu może skutkować tym, że woda nie zdąży napłynąć i urządzenie będzie pracować bez niej, co może doprowadzić do jego uszkodzenia.
Działanie pompy o niskiej wydajności można natomiast skompensować, montując większy zbiornik hydroforowy. Będzie on działał jako bufor. Jego napełnienie zajmie dłuższy czas, ale za to zapewni zapas wody. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno przy mało wydajnych źródłach wody, jak i przy spadkach wydajności lepszych ujęć, np. w trakcie okresowych suszy.
Producenci pomp wody do studni dołączają informację dotyczącą wydajności pompy głębinowej wraz z wykresem jej spadków uzależnionych od wysokości tłoczenia wody. Zapoznaj się z nią i dobierz pompę o odpowiednich parametrach do swojego ujęcia wody. Pamiętaj przy tym, że moc silnika nie warunkuje wydajności, chociaż tak by się mogło wydawać. Moc i wysokość podnoszenia są odrębnymi parametrami i na oba zwróć uwagę, dobierają pompę do studni.
Pompy do studni głębinowej różnią się między sobą budową i rozmiarem. Stąd innym istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie pompy głębinowej, jest jej średnica. Dopasowujemy ją do rozmiaru odwiertu, pozostawiając niewielki zapas. Jeśli go brak, pompa może się zakleszczyć, a tego lepiej uniknąć.
Pompa głębinowa – jedynie do studni głębinowej? Jaki jest koszt pompy do studni?
Pompy do studni głębinowej wbrew pozorom nie są przeznaczone jedynie do głębokich pionowych odwiertów. Jeśli zastanawiasz się, jaką pompę do studni kręgowej wybrać, pompa głębinowa może być odpowiednia. Będziesz musiał tylko zamontować ją w rurze osłonowej lub oprzeć jej konstrukcję o tzw. płaszcz chłodzący. Pompa głębinowa do studni kręgowych wybierana jest coraz częściej, tak jak do innych ujęć wody, nawet tych, w których z powodzeniem można zamontować pompę samozasysającą, np. na głębokości 7 m. Dzieje się tak ze względu na jej cichszą pracę i brak spadku wydajności przy wahaniach poziomu lustra wody.
W tym miejscu warto powiedzieć o jeszcze jednym, istotnym dla wielu inwestorów parametrze pompy do studni, mianowicie o jej cenie. Rozpiętość jest znaczna, bo mieści się w zakresie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Którą wybrać? Wiele zależy od jej przeznaczenia. Do głębokich odwiertów, których celem jest stałe zaopatrywanie gospodarstwa domowego w wodę sugerujemy zakup sprawdzonej i droższej pompy ze zbiornikiem hydroforowym. Do płytszych ujęć wykorzystywanych sezonowo, np. w ogrodzie wystarczy pompa tańsza, którą z powodzeniem kupisz nawet w lepiej zaopatrzonym markecie budowlanym.