Pokój dziecka w stylu skandynawskim – jak urządzić?

Urządzanie mieszkania to przyjemne uczucie, a gdy w grę wchodzi pokój dziecka, mamy szansę na prawdziwą przygodę. Aby jednak stworzyć dziecku możliwie najlepsze warunki do rozwoju i do zabawy, warto się na chwilę zatrzymać. Dziecko otoczone spokojnymi elementami wystroju, bez nadmiaru bodźców w postaci zbyt dużej ilości kolorów, przedmiotów, czy dźwięków, będzie się zdecydowanie lepiej czuło. Łatwiej mu będzie skupić się na zabawie, czy zrelaksować przed zaśnięciem. Będzie spokojniejsze i szczęśliwsze. W stylu skandynawskim znajdziemy wiele elementów, które bardzo pozytywnie wpłyną na malucha, jak i na starsze dziecko.

Styl skandynawski – główne cechy i charakterystyka

To, co wyróżnia styl skandynawski wśród innych, to bardzo bliski kontakt z naturą i tym, co jest dla człowieka najmniej skomplikowane. Prosta forma przestrzeni i znajdujących się w niej elementów potęguje uczucie spokoju, którego powinniśmy doznać, obcując z dobrze wyrażonym stylem skandynawskim. Pomieszczenie tego rodzaju będzie urządzone minimalistycznie, z naciskiem na naturalne materiały, takie jak drewno, czy kamień. Delikatne wzory na ścianach w formie dekoracyjnych tapet, jasna podłoga i subtelne dodatki nadają przestrzeni przytulności i naturalności, która pomaga się wyciszyć. Pięknym wykończeniem takiego stylu są charakterystyczne dywany skandynawskie https://4wall.pl/220_dywany-skandynawskie, które można spotkać w równie stonowanych, jak otoczenie barwach lub wręcz przeciwnie. Niewątpliwie ich cechą wspólną jest wyjątkowo miękka powierzchnia i wysoka jakość wykończenia, jednak barwa może być zarówno delikatna, jak i bardzo wyrazista. To swego rodzaju wykończenie pokoju, które doskonale podkreśla skandynawski charakter przestrzeni.

skandynawski styl

Dlaczego styl skandynawski w dziecięcym pokoju?

Pokój dziecka to wyjątkowe miejsce w domu. W pierwszych latach ma stanowić głównie oazę spokoju, w której maluch będzie się przede wszystkim wyciszał. Z czasem staje się on centrum zabaw dziecka i miejscem, w którym może wyrażać siebie w dowolny sposób. Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim to przestrzeń pobudzająca kreatywność. Dzięki temu, że do aranżacji wnętrza użyjemy prostych mebli o naturalnym wykończeniu, a na ścianie będzie królować jasna, minimalistyczna tapeta, dodamy dziecku skrzydeł. Przebywając w pomieszczeniu, które pozwala odpocząć głowie, dajemy dziecku miejsce na jego własne pomysły. Kreatywna zabawa klockami, rysunek, czy swobodne bieganie po pokoju – to wszystko będzie przyjemniejsze i prostsze, jeśli skupimy się na tym, co najważniejsze. Na bliskości z naturą i prostocie. W stylu skandynawskim to wszystko znajduje się na wyciągnięcie ręki.

pokoj dzieciecy

Pomysły na aranżację pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim

Aby dobrze urządzić pokój malucha, warto zacząć od ścian. Warto celować w jasne, stonowane barwy, jak szarości, beże, czy złamaną biel. Rozsądnym rozwiązaniem będzie też tapeta w stylu skandynawskim, którą można umieścić na ścianie, przy której będzie stało łóżko. Tapeta w takim stylu może mieć drobne kropeczki, delikatny, powtarzający się wzór lub też wesołą kompozycję z kolorowymi samochodami. Wyróżniają ją jednak przygaszane, spokojne barwy, dzięki którym tapeta pozostaje tłem, a nie intensywnym centrum pokoju. Kolejna kwestia to meble. Warto postawić na proste wzornictwo, które można uzupełnić lamelami na ścianie. To dobry pomysł na dekorację wezgłowia łóżka. Gdy przygotujemy już ściany i ustawimy drewniane meble w ich naturalnym odcieniu, warto podkreślić przestrzeń charakterystycznym dywanem, który sprawi, że dziecko będzie mieć przytulny, zapraszający do zabawy pokój.

tapeta do pokoju dziecka

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim: dekoracje

Aby nadać dziecięcej przestrzeni nieco więcej radości, warto zdecydować się na dekoracje w stylu skandynawskim. Na łóżku połóżmy dekoracyjne poduszki i koc, który będzie służył za dodatkowe okrycie podczas chłodniejszych momentów. Jeśli chcemy, możemy zamontować przy suficie charakterystyczną sztukaterię, a lamele zamontować również na ścianie za biurkiem. Jeśli pokój ma być nieco bardziej nowoczesny, zamiast tapety na ścianie, możemy zamontować na niej wybrane przez dziecko panele 3D. Co jest w tym wszystkim istotne? Aby decydować się na produkty możliwie najlepszej jakości. Oznacza to, że tapety powinny być wykonane z przyjaznej dla środowiska flizeliny i pochodzić jedynie od sprawdzonych, renomowanych producentów. To samo tyczy się paneli 3D. Materiały wykonania każdego elementu przestrzeni w stylu skandynawskim muszą być przyjazne dla środowiska, ponieważ jest to istota tego stylu.

Stworzenie przestrzeni w pokoju dziecięcym nie będzie trudne, jeśli skupimy się na najważniejszych meblach, a później na ich dekoracji. Styl skandynawski, mimo prostoty daje nam dużo możliwości, dzięki którym każdy pokój tego rodzaju może być zupełnie inny. Łączy je nieskomplikowana forma i przytulność, co pozwala dziecku poczuć się bezpiecznie. Z kolei to właśnie poczucie bezpieczeństwa i spokój wewnętrzny dają siłę, jaka jest potrzebna do przetrwania każdego kolejnego dnia. Warto więc zapewnić dziecku dobry start każdego poranka.

Leave a Comment