Plusy i minusy ogrzewania domu pelletem

Pellet jest materiałem opałowym, który jeszcze do niedawna stosowany był głównie w krajach Europy Zachodniej. Jednak od pewnego czasu można zauważyć rosnące zainteresowanie i popyt na niego również w Polsce. Wynika to z pewnością z faktu, iż stanowi on jedno z najbardziej ekologicznych rodzajów znanych paliw.

Czym jest pellet?

Są to granulki, o średnicy 6-8 mm. Ich skład stanowi jedną z najważniejszych zalet tego produktu, gdyż wykonane są w głównej mierze z odpadów drzewnych, w przeważającej większości z trocin i nie zawierają sztucznych dodatków. Całkowite przygotowanie z naturalnych komponentów i związana z tym niska emisja spalin sprawiają, że pellet staje się liderem ekologicznego ogrzewania domu.

Jakie plusy ma pellet? – zapytaliśmy eksperta – Pana Piotra z tartaku Drewnomark z Rzeczyc koło Gliwic:

  1. Idealnie sprawdza się w miejscach, gdzie nie ma dostępnego przyłącza gazu ziemnego.
  2. Dla przeciętnego konsumenta istotna będzie również jego stosunkowo niska cena i korzystna zależność kosztów do ogrzewania domu.
  3. Jest czystym paliwem –porównując pellet chociażby do węgla, zauważymy, że zdecydowanie łatwiej jest pozbyć się kurzu drzewnego niżeli pyłu węglowego.
  4. W czasie procesu spalania powstaje niewielka ilość popiołu, który można później wykorzystać, np. w celu użyźnienia ziemi w ogrodzie.
  5. Wygoda stosowania – pakowany jest w worki o pojemności 10-20 kg, dzięki czemu transport oraz składowanie są zdecydowanie łatwiejsze.
  6. Piece opalane pelletem nie wymagają wiele pracy od domowników. Zależnie od wielkości zasobnika, w jaki wyposażony jest nasz piec, może on działać całkowicie bezobsługowo nawet przez kilka tygodni. Dzięki czemu możemy wyjechać na dłużej a dom będzie ogrzewany.
  7. Nowe modele kotłów na pellet umożliwiają ich zdalną obsługę za pośrednictwem podłączonego urządzenia – komputera lub telefonu.

Jakie wady ma pellet?

  1. Jego spalanie możliwe jest jedynie w specjalnych kotłach. Rozpoczęcie takiego sposobu ogrzewania wymaga więc zainstalowania odpowiedniego urządzenia.
  2. Jeśli chcemy przejść na pellet z ogrzewania domu węglem lub drewnem to czekają nas spore koszty początkowe. Pomimo tego warto mieć na uwadze, że przedsięwzięcie takiej inwestycji w większości przypadków szybko się zwróci.

Analizując wady i zalety materiału opałowego jakim jest pellet można uznać go za ekologiczne paliwo przyszłości, które zapewni w naszych domach więcej czystości, pomoże użyźnić ogródek a dodatkowo jego spalanie będzie bezpieczniejsze dla nas wszystkich, gdyż może wpływać na zminimalizowanie zagrożenia smogiem.

Leave a Comment