Plafony – praktyczne i piękne

Szukasz oświetlenia do swojego wnętrza? Zanim kupisz klasyczny żyrandol, przyjrzyj się nowoczesnym plafonom. Jest to oświetlenie, które w ostatnich latach zyskuje na popularności. Plafony są bowiem nie tylko rozwiązaniem bardzo praktycznym, ale równocześnie mogą być niezwykle piękne. Zwłaszcza jeżeli zostaną odpowiednio zaaranżowane.

Czy plafony to chwilowa moda?

Wiele osób może obawiać się, że plafony to tylko chwilowa i przejściowa moda. W końcu od zawsze w ich domach wisiały klasyczne żyrandole. Po co to zmieniać? Prawda jest taka, że plafony już kiedyś były popularne m.in. w kuchniach. Jednak kiedyś wybierano je przede wszystkim ze względów praktycznych — utrzymanie ich w czystości było bowiem znacznie łatwiejsze. Dlatego też były częstym wyborem do kuchni. Dzisiaj jednak plafony mogą być równie piękne, jak żyrandole. Oprócz minimalistycznych i prostych wzorów znajdziesz nowoczesne plafony o geometrycznych kształtach, albo bogato zdobione modele. Co więcej, plafony są uważane za bardzo uniwersalny rodzaj oświetlenia, który jest ponadczasowy. Dlatego też nie należy się obawiać tego, że plafony wyjdą z mody.

Praktyczne i nowoczesne Plafony

Ze względu na to, że plafony są częścią sufitu, utrzymanie ich w czystości jest znacznie prostsze. W zasadzie wystarczy przetrzeć takie oświetlenie zwykłą szmatką raz na jakiś czas. Jest To o wiele prostsze niż w przypadku żyrandoli, które, nawet jeżeli nie są bogato zdobione, to składają się z wielu elementów, a każdy z nich zbiera kurz. Z tego powodu plafony są idealnym wyborem do kuchni, gdzie przygotowuje się jedzenie, przez co powstaje więcej zabrudzeń, a na oświetleniu osadza się nie tylko kurz, ale również tłuszcz. Utrzymanie w czystości klasycznego oświetlenia jest bardzo czasochłonne, natomiast czyszczenie plafonów jest proste i szybkie. Kolejnym aspektem jest to, że plafony świetnie sprawdzą się w niższych pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na klasyczne żyrandole.

Jak aranżować plafony?

Jednak w przypadku oświetlenia znaczenie ma również wygląd. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że łatwość w utrzymaniu czystości również jest przewagą plafonów, jeżeli chodzi o wygląd. Nawet najpiękniejszy żyrandol, który jest zaniedbany, nie będzie wyglądał tak dobrze jak proste, minimalistyczne, ale jednocześnie czyste plafony. Jeżeli zależy Ci natomiast na walorach ozdobnych, to prostym rozwiązaniem jest wybranie bardziej ozdobnym plafonów. Fakt, że w ostatnich latach ten rodzaj oświetlenia stał się znacznie bardziej popularny, sprawia, że znajdziesz wiele różnych modeli. Począwszy od prostych i klasycznych, na bogato zdobionych plafonach kończąc. Jednocześnie faktem jest, że plafony sprawdzą się najlepiej w nowoczesnych wnętrzach. Bez względu na to, czy aranżujesz sypialnię, jadalnię, czy też salon, to żyrandole będą bardziej pasować do tradycyjnych, polskich wnętrz. Jednak jeżeli lubisz np. styl skandynawski, minimalistyczny, albo nowoczesny to wtedy idealnym wyborem są właśnie plafony, które doskonale wpasowują się właśnie w taką stylistykę. Warto zauważyć, że plafony pozwalają w dużym stopniu modelować oświetlenie, tym samym wpływając na atmosferę. Sprawdź tutaj różne warianty https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/. Przykładowo wybierając model, gdzie jest otwarta tylko góra, możesz optycznie powiększyć małe pomieszczenie. Dodatkowo takie rozwiązanie sprawi, że światło będzie bardziej delikatne. Jeżeli natomiast chcesz wprowadzić bardziej nastrojową atmosferę, to możesz wybrać model, gdzie konstrukcja jest z dwóch stron domknięta, ciekawym wyborem jest zastosowanie w takich plafonach diod Led, które mogą zmieniać barwę.

Podsumowanie

Tym, co przez lata sprawiało, że ludzie wybierali plafony były względy praktyczne. Utrzymanie ich w czystości jest znacznie prostsze niż czyszczenie klasycznych żyrandoli. Jednak warto zauważyć, że coraz bogatsza oferta wielu sklepów sprawia, że plafony są dobrym wyborem również, jeżeli wybierając oświetlenie kierujesz się wyglądem. Odpowiednio je dobierając możesz zaaranżować wnętrze w sposób, który będzie zachwycać.

Leave a Comment