Mieszkanie w stylu boho

Różnorodność wzorów, struktur, materiałów oraz bogactwo kolorów – tak w skrócie można opisać styl boho we wnętrzach. Nazwa tego bardzo popularnego w ostatnim czasie sposobu aranżacji mieszkania wywodzi się z francuskiego słowa „la boheme”. Oznacza ono dosłownie cyganerię, czyli grupę artystyczną, mającą wyjątkowo awangardowe podejście do sztuki.

Bohema pojawiła się w okresie modernizmu, ale również w późniejszych epokach nie brakowało jej wyznawców. Cyganeria to ludzie nietuzinkowi, barwni, nieco nonszalanccy i wyjątkowo natchnieni. Dzisiejszy styl boho we wnętrzach to odzwierciedlenie wspomnianych cech.

Styl boho – dla kogo jest przeznaczony?

Styl boho jest stylem, który będzie odpowiadał szczególnie tym, którzy cenią sobie indywidualność oraz chcą przepuścić projekt swojego wnętrza przez pryzmat własnej osobowości. To idealny styl dla tych, którzy lubią otaczać się różnymi przedmiotami, pamiątkami, bibelotami. Nie ma tu znaczenia, czy pasują one do siebie nawzajem. Najważniejsze jest, aby wszystko pasowało do ich właściciela! To jedyny wspólny mianownik, jaki musi zaistnieć w naszym „boho równaniu”.

Boho chic w mieszkaniu

Decydując się na styl boho w naszym mieszkaniu musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pierwszą z nich są meble. Klasyczny komplet z jednej kolekcji nie wchodzi w grę. Istotnym jest, aby nasz pokój zdobiły meble z duszą. W salonie boho świetnie zaprezentuje się np. drewniana komoda, odziedziczona po babci, bądź zakupiona na targu staroci. Boho stawia na naturalne materiały, dlatego drewniane wyposażenie jest jak najbardziej w cenie. Duża i miękka sofa to kolejny istotny element, o który powinniśmy zadbać. Biorąc pod uwagę fakt, iż boho stawia głównie na dodatki, duża jasna kanapa będzie świetnym tłem dla kolorowych poduszek o różnych kształtach i rozmiarach, czy wzorzystej, wełnianej narzuty. Ozdobny dywan na dębowym parkiecie będzie idealnym dopełnieniem wystroju boho.

Dodatki do mieszkania w stylu boho

Mieszkanie w stylu boho to zbiór wyjątkowych przedmiotów i dodatków, które różnorodnością kolorów tworzą jego niepowtarzalny klimat. Boho styl przywodzi na myśl marokański targ, pełen gwaru, barw, błyszczących bibelotów i niezwykłych zapachów. Dlatego też dodatki dekoracyjne są niezbędne, aby uzyskać w pomieszczeniu podobny klimat. Styl boho to otwarta furtka dla wielbicieli podróży i pamiątek. Nie ma ograniczeń i zakazów – mosiężne figurki, szklane flakoniki czy kamyki wyłowione z morza będą doskonałą ozdobą naszego kącika. Na ścianie możemy powiesić obraz w stylu boho, tkaną makatkę bądź kilim, które w ciągu ostatnich lat przeżywają swoją drugą młodość. Zadbajmy też o zapach – zaopatrzmy się w wysokiej jakości świece zapachowe, które napełnią mieszkanie cudownym aromatem i pomogą uzyskać ciepły, domowy klimat. Ten rodzaj aranżacji wnętrz daje naprawdę dużą swobodę w doborze dodatków, nie bójmy się więc eksperymentować i łączyć pozornie niepasujące do siebie elementy. Pamiętajmy, że boho to kolorowa mozaika wśród współczesnych wnętrz. Urządzanie mieszkania w tym stylu to prawdziwa radość!


Artykuł powstał przy współpracy z Twoja-sztuka.pl

Leave a Comment