Klimatyzacja w domu a rachunki za prąd – jak klimatyzacja wpływa na zużycie prądu?

W upalne letnie dni chęć obniżenia temperatury wewnątrz pomieszczeń bywa wystarczającą motywacją do podjęcia decyzji o montażu klimatyzatora. Dzieje się tak, gdyż zbyt wysoka temperatura negatywnie wpływa na organizm i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Szczególnie jest to odczuwalne w czasach, gdy wiele osób przeszło na pracę i nauczanie zdalne i więcej czasu przebywa w domu. Aby poprawić warunki panujące wewnątrz mieszkania lub domu wiele osób postanawia zamontować klimatyzator. Jego instalacja zajmuje zalewie kilka godzin i nie jest zbyt kłopotliwa ale ile prądu zużywa klimatyzator? Czy używanie klimatyzatora w domu znacząco podniesie wysokość rachunków za prąd?

Jeżeli poszukujesz firmy od montażu klimatyzacji to sprawdź ofertę firmy: https://klimatyzacja-r32.pl/ .

 

Jak zmienia się zużycie prądu po założeniu klimatyzatora?

Odpowiedź na to pytanie interesuje wiele osób będących na etapie podejmowania decyzji czy zainwestować w klimatyzator do domu. Jak każde urządzenie elektryczne będzie on pobierać energię, co podniesie opłaty za prąd ale wiele zależy od tego jakie urządzenie wybierzemy i w jaki sposób będziemy go użytkować. Na przykład w mieszkaniu lub domu o średnim metrażu, w którym klimatyzacja została zainstalowana w jednym pomieszczeniu, takim jak salon lub sypialnia, a klimatyzacja używana jest w rozsądny sposób, to wzrost opłat będzie nieznaczny.

Dodatkowo jeżeli wybierzemy klimatyzację z silnikiem inwerterowym, który jest bardziej energooszczędny, dodatkowo obniżymy zużycie prądu przez klimatyzator. A o co chodzi z rozsądnym używaniem klimatyzacji? Ważne jest aby w momencie działania urządzenia dopilnować by drzwi i okna były zamknięte oraz aby ustawić temperaturę maksymalnie około 4-5 stopni niższą niż na zewnątrz. Jest to wystarczająco aby odczuć komfort i jednocześnie nie zmuszać klimatyzacji do pracy na najwyższych obrotach.

Co więcej klimatyzacji w Polsce używa się zazwyczaj od późnej wiosny do wczesnej jesieni i nie jest to użytkowanie nieustanne, a jedynie w upalne dni zatem nie jest to ciągły pobór prądu. Co więcej klimatyzator założony w odpowiednim miejscu może być bardzo wydajny i wydajnie obniżać temperaturę w wielu pomieszczeniach więc bardzo często wystarczające jest jedno urządzenie na mieszkanie, by poczuć się komfortowo w gorące dni.

Zużycie prądu przez klimatyzator

Jak już wcześniej zostało napisane okazuje się, że nie każdy klimatyzator pobiera tyle samo prądu. Dlatego przeglądając oferty i porównując parametry poszczególnych urządzeń trzeba wziąć pod uwagę również klasę energetyczną. Klimatyzatory pobierające prąd do swojej pracy mogą być oznaczone w klasie energetycznej od G do A (w ramach tej klasy powstały 3 dodatkowe warianty – A+, A++, A+++). Aby wybrać urządzenie z najlepszą wydajnością przy najmniejszym zużyciu prądu należy wybrać te zaliczane do klasy A+++ – to one są najbardziej energooszczędne. Takie egzemplarze bywają droższe jednak decydując się na wysokiej jakości sprzęt, zmniejszamy koszty eksploatacji w przyszłości. Dobry klimatyzator nie tylko będzie pobierał mniej energii elektrycznej, ale będzie też bardziej niezawodny.

 

Leave a Comment