Klamka na kod- czym jest i gdzie się sprawdzi?

Nowoczesne technologie na dobre zawitały do naszego życia we wszystkich jego dziedzinach. Dotyczy to również zabezpieczenia domów oraz drzwi. Rosnącą popularnością cieszą się zamki szyfrowe, które stanowią świetnie zabezpieczenie pomieszczeń w firmach, jak i tych w domach prywatnych.

Klamki na kod- czym są i jakie mają funkcje?

Klamka na kod to nowoczesne i bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala na otwarcie drzwi z zewnątrz jedynie po wprowadzeniu określonego kodu numerycznego. Co ważne, taki produkt zazwyczaj nie wymaga specjalnych przeróbek, a więc nie grozi nam uszkodzenie futryny drzwiowej. Drzwi otwierane są standardowo poprzez naciśnięcie klamki. W zależności od wyboru danego modelu klamka na kod może być wykorzystana do użytku wewnętrznego czy zewnętrznego. Niektóre dostępne na rynku propozycje wyposażone są też w możliwość otwierania przy użyciu karty zbliżeniowej. Zamki elektroniczne z klamką na kod mogą mieć różne funkcje jak: kamera noktowizyjna, blokada przy użyciu aplikacji mobilnej czy technologii NFC, interfejs Bluetooth. Tego rodzaju rozwiązania pozwalają na wprowadzenie wielu odmiennych kodów, a więc każda osoba może mieć swój własny szyfr dostępu. Oprócz tego klamka na kod może mieć funkcję alarmu. Wprowadzony PIN może składać się z 4 albo większej ilości cyfr, jednakże dłuższy kod wiąże się z ryzykiem jego zapomnienia.

W jaki sposób działa zamek szyfrowy?

Zamki szyfrowe dzieli się na te elektroniczne i mechaniczne. Różnica pomiędzy danymi modelami opiera się na sposobie wpisywania kodu do centralki. Produkty elektroniczne kodowane są cyfrowo, a mechaniczne korzystają z zapadek blokujących klamkę po wpisaniu konkretnego kodu. Zamek szyfrowy da się zaprogramować do ustalenia kodów powtarzalnych, jak i tych niepowtarzalnych. Po wpisaniu zaprogramowanego numeru dochodzi do zablokowania zamka. Kod niepowtarzalny umożliwia na odblokowanie zamka jednie raz, co jest praktycznym rozwiązaniem. W ten sposób w razie konieczności możemy podać kod znajomemu, któremu chcemy pozwolić na jednorazowe wejście do naszego domu. W przypadku kiedy drzwi zostały wyposażone w funkcję automatycznego zamykania, wtedy zamek blokuje się błyskawicznie, co podnosi poziom bezpieczeństwa. Innym elementem usprawniającym zamykanie drzwi jest elektrozaczep.

Klamka na kod- na co zwrócić uwagę wybierając dane rozwiązanie?

Aby wybrać produkt, który spełni nasze wymagania musimy wziąć pod uwagę pewne kwestie. Istotne jest przede wszystkim to, gdzie klamka na kod będzie użytkowana. Inny model sprawdzi się w firmie, miejscu publicznym, a inny w domu jednorodzinnym. Ponadto, ważna jest:

  • liczba kodów możliwych do wprowadzenia,
  • jakość wykonania,
  • żywotność baterii,
  • atesty oraz certyfikaty,
  • dodatkowe opcje.

Zamki szyfrowe do drzwi- zalety i wady

Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością wygoda użytkowania. Posługiwanie się takim zamkiem jest proste, ponadto łatwo się go montuje. Nie trzeba wcale do tego specjalistycznego sprzętu czy ogromnej wiedzy. Co ważne, zamki szyfrowe zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Produkt znajduje wykorzystanie wszędzie tam, gdzie chcemy ochronić swoją firmę czy dom przed nieproszonymi gośćmi. Niektóre modele są w stanie zawiadomić swojego właściciela, o próbie włamania, co jest kolejną korzyścią. W firmie zamki szyfrowe pozwalają na zminimalizowanie kosztów, gdyż każdy pracownik zamiast konieczności dorabiania kluczy, będzie mógł otworzyć pomieszczenie poprzez kod czy kartę. Jeśli chodzi o wady, nie jest to tania propozycja. Klamka na kod jest odradzana w przypadku drzwi wejściowych, gdzie istnieje ryzyko, że ktoś obcy będzie mógł zobaczyć wpisywane hasło (rozwiązaniem jest ustalenie kodów niepowtarzalnych).

Zamek szyfrowy- zastosowanie

Zamek szyfrowy znajduje wszechstronne zastosowanie. Jest on wykorzystywany jako ochrona obiektu przed dostępem osób niepowołanych. Często używa się go zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej, biurach i serwerowniach, gdzie gromadzone są ważne dokumenty. W firmach coraz chętniej montuje się zamek szyfrowy w drzwiach wejściowych. Modele z czytnikiem kart zbliżeniowych są już od dawna używane w hotelach i apartamentach. Zamki szyfrowe znajdują też zastosowanie w dużych zakładach pracy, jak i w prywatnych domach.

Leave a Comment