Jakie elementy mają wpływ na trwałość pokrycia dachowego?

Cena nie powinna być jedynym kryterium branym pod uwagę podczas wyboru pokrycia dachowego. Odwiedzając hurtownię, warto zapoznać się ze specyfikacją każdego produktu. Z uwagi na to, że dach odpowiada za stabilizację obiektu i chroni go przed działaniem szkodliwych czynników, dobrze zadbać o to, aby był trwały. Jakie elementy za to odpowiadają? Co można zrobić, aby zwiększyć trwałość pokrycia dachowego?

Przede wszystkim rodzaj pokrycia dachowego 

O trwałości pokrycia dachowego dobrze pomyśleć już na etapie wyboru materiału. Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje dachówka ceramiczna, która jest najsolidniejsza spośród dostępnych rozwiązań. Produkt pochodzący od sprawdzonego producenta może przetrwać nawet kilkaset lat. Takie pokrycie świetnie chroni konstrukcję więźby i wyróżnia się niską nasiąkliwością. Są produkowane z gliny i iłu. Odpowiednie proporcje sprawiają, że dachówka ceramiczna wyróżnia się dużą odpornością na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych.

Poszukując tańszych alternatyw, można zainteresować się na przykład dachówką betonową. W tym przypadku również mamy do czynienia z dobrymi parametrami technicznymi. Dachówka cementowa jest odporna na promienie UV oraz działanie niskich temperatur. Dobrej jakości blachodachówka również może posłużyć przez wiele lat. Jest to jedno z tańszych rozwiązań, które przy regularnej impregnacji zapewni solidną stabilizację dla budynku.

Co jeszcze wpływa na trwałość pokrycia dachowego? 

Wybór odpowiedniego materiału pokryciowego nie wystarczy, aby zapewnić odpowiednią trwałość dachowi. O to, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, zapytaliśmy specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który wyjaśnił:

– Oprócz doboru odpowiedniego materiału pokryciowego warto zadbać również o to, aby do prac montażowych były wykorzystane wyłącznie dobrej jakości akcesoria. Mowa tutaj przede wszystkim o podparciach i mocowaniach, które powinny być dostosowane do warunków podłoża. Istotne jest też wybranie jednej technologii pokrywania.

Oprócz wspomnianych przez naszego rozmówcę kwestii istotne jest też zadbanie o słabe miejsca. Chodzi o poprawne mocowania i obróbkę okien połaciowych, warto też stosować uproszczenia wykonawcze. Istotne jest też zamontowanie urządzeń do komunikacji po dachach. W innym przypadku przemieszczanie się po powierzchni będzie niebezpieczne, a do tego najprawdopodobniej będzie skutkowało uszkodzeniami dachówek. Na trwałość dachu wpływa też regularne przeprowadzanie przeglądów, a w razie potrzeby również prac naprawczych.  

Leave a Comment