Jaka jest optymalna wysokość mebli kuchennych?
Projektując i wykańczając kuchnię trzeba pamiętać o wielu elementach. Dla naszej wygody istotna jest m.in. wybrana wysokość mebli kuchennych. W naszym artykule doradzamy, jaką wysokość powinny mieć najważniejsze elementy umeblowania w kuchni.
Optymalna wysokość blatu roboczego i dolnej zabudowy
Najważniejszym elementem optymalnego zaprojektowania i wykończenia kuchni jest dobranie odpowiedniej wysokość blatu roboczego. Jeżeli blat będzie umieszczony zbyt nisko, w trakcie przygotowywania potraw, będzie się trzeba do niego za bardzo schylać. Z kolei, jeżeli będzie zamontowany zbyt wysoko, krojenie, siekanie i wykonywanie innych czynności podczas przygotowywania posiłków będą się zawsze wiązały z dużym dyskomfortem. Nieoptymalna wysokość blatu kuchennego w związku z koniecznością przybierania nienaturalnych pozycji ciała, zawsze będzie przyczyną bólów pleców. Kupując lub zamawiając meble kuchenne na wymiar trzeba mieć to więc na uwadze, żeby na pewno wykończona z ich użyciem kuchnia nie tylko pięknie się prezentowała, ale też dla wszystkich była wygodna w użytkowaniu. O to, jaka powinna być optymalna wysokość blatu kuchennego zapytaliśmy naszego rozmówcę, doradcę klientów ze sklepu meblowego ZOV w Poznaniu, w którym nie tylko można kupić gotowe zestawy mebli kuchennych, ale przede wszystkim zamówić wykonanie mebli kuchennych na wymiar:
Do niedawna wszystkie meble i zabudowy kuchenne miały taką samą wysokość blatów roboczych. Standardowo były to więc 82 cm. Dla większości osób taka wysokość była w porządku, jednak dla niektórych – głównie dla bardzo niskich lub bardzo wysokich klientów – już nie. Obecnie problem ten jednak nie występuje. Dzięki temu, że większość osób decyduje się na zamówienie mebli na wymiar ma się możliwość dostosowania wysokości blatu do swoich indywidualnych potrzeb.
Wymiary i odległość szafek wiszących od blatu
Kupując meble kuchenne lub zamawiając zabudowę kuchenną na wymiar, trzeba też dobrać odpowiednią odległość między blatem kuchennym a znajdującymi się nad nim szafkami wiszącymi. Szafki wiszące nie powinny ograniczać możliwość korzystania z blatu i jednocześnie powinny gwarantować łatwość wyciągnięcia potrzebnych rzeczy z ich wnętrza.
Dla wygody użytkowników szafki wiszące standardowo mają trochę mniejszą głębokość niż szafki stojące, co pozwala wygodnie pracować stojąc przy blacie. Zalecana odległość między blatem a górnymi szafkami to 55-60 cm. Odległość ta może być jednak dostosowana do potrzeb użytkowników. Wysokość górnych szafek też powinna być dostosowana do naszych potrzeb. W większych kuchniach wystarczy wysokość około 70-80 cm, w małych pomieszczeniach warto jest jednak pomyśleć nad górnymi szafkami, które będą wysokie aż do sufitu.