Jak wyczyścić piekarnik? Kilka sprawdzonych sposobów!

Przyrządzanie potraw bądź pieczenie ciast w piekarniku prawie zawsze kończy się zabrudzeniami. Skraplająca się woda, element przypalonego piernika spadający na tacę czy zaparowane drzwiczki – to wszystko sprawia, że jeśli szybko nie pozbędziemy się plam, to nasz piekarnik może być w opłakanym stanie. Na szczęście jest kilka skutecznych sposobów, które z łatwością pomogą nam uporać się z zabrudzeniami. Jak zatem wyczyścić piekarnik? Prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów.

Jak wyczyścić piekarnik z niewielkich zabrudzeń?

Usuwanie niewielkich zabrudzeń jest dość łatwe i nie wymaga użycia silnych środków chemicznych. Najlepiej rozpocząć proces czyszczenia od ich usunięcia, co znacząco ułatwi dalsze kroki. Bardzo często wystarczy zastosować naturalne składniki, takie jak woda z octem. To sprawdzony przepis, który opiera się na produktach dostępnych w każdym domu. Przetestuj tę mieszankę, aby skutecznie pozbyć się delikatnych zabrudzeń.

Warto jest rozpocząć od połączenia w równych proporcjach wody i octu, a następnie przelania tę mieszanki do butelki ze spryskiwaczem. Następnie delikatnie spryskajmy czyszczoną powierzchnię, aby pokryć wszystkie zabrudzenia. W ciągu kilku minut zauważymy, że tłuszcz i inne zabrudzenia zaczną się rozpuszczać. Teraz można przetrzeć brud mokrą ściereczką. Jeśli nadal widzimy plamy, powtórzmy cały proces tyle razy, ile będzie potrzeba, aby powierzchnia była całkowicie czysta.

Warto podkreślić, że ta metoda korzysta z bezpiecznych i nietoksycznych środków. Ocet, mimo swojego charakterystycznego zapachu, jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Nie musisz się obawiać, że używając go, wystawiasz się na ryzyko dla oczu czy skóry. Dodatkowo praktycznie każdy sklep z chemią gospodarczą ma w swoim asortymencie właśnie ten preparat.

Jak w łatwy sposób wyczyścić przypalony piekarnik?

Składniki dostępne w każdej kuchni można również wykorzystać do usuwania przypalonego tłuszczu i innych zaschniętych plam. Jeśli nie wiemy, jak wyczyścić piekarnik w takiej sytuacji, warto sięgnąć po sprawdzoną sodę oczyszczoną. W tym przypadku zmieniamy recepturę mieszanki, ale nadal korzystamy z wody i octu w proporcji 1:1. Dodajmy jednak sodę oczyszczoną, aby uzyskać gęstą pastę.

Dodatkowo można dodać łyżeczkę lub dwie soli, aby wzmocnić działanie tego domowego preparatu. Następnie przygotowaną pastę nakładamy na zabrudzone powierzchnie, używając ściereczki lub miękkiej szczoteczki do zębów. Po chwili, gdy pasta zgęstnieje, dodajemy trochę wody i przecieramy zabrudzone miejsca okrężnymi ruchami, aż usuniemy plamy i zaschnięte resztki jedzenia. Na koniec wystarczy przetrzeć wnętrze piekarnika wilgotną szmatką.

Leave a Comment