Jak wybrać obrazy do sypialni? Ważne wskazówki

Chcesz, aby Twoja sypialni była bardziej przytulna, stylowa i klimatyczna? Pomyśl o odpowiednich dodatkach. Szczególnie polecanym wyborem są obrazy do sypialni. W tym artykule prezentujemy garść wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednie malowidło.

Kolorystyka obrazu

Wybierając obrazy do sypialni, zwróć uwagę przede wszystkim na ich kolorystykę. Co ciekawe, jest ona nawet ważniejsza niż tematyka dzieła. Dobór właściwej kolorystyki we wnętrzach jest bardzo ważny dla uzyskania konkretnego klimatu i charakteru pomieszczeń. Wprowadzając określone barwy, możesz bowiem uzyskać efekt wyciszenia bądź ożywienia wnętrza.

Sypialnia to miejsce odpoczynku i relaksu po trudach dnia. Z pewnością więc chcesz, aby było ono pełne harmonii i zapewniało atmosferę odprężenia i spokoju. Aby uzyskać taki efekt, zdecyduj się na obrazy do sypialni w stonowanych, jasnych barwach, np. szarości, bieli, beżu czy błękitu. Taka kolorystyka jest szczególnie polecana, gdy sypialnia służy Ci jedynie do spania. Jeśli jednak pełni również inne funkcje, np. garderoby, a nawet miejsca do pracy (np. przy komputerze), lepszym rozwiązaniem będą bardziej intensywne barwy.

Jeśli chcesz natomiast dodać do pomieszczenia nieco dynamizmu, energii i radości, postaw na żywe kolory, takie jak zieleń, żółć czy czerwień. Kolorowa łąka albo barwne papugi pozwolą Ci uzyskać we wnętrzu efekt dynamizmu i energii.

Tematyka obrazu

Nie zapominaj też o tematyce dzieła. Najlepiej, aby wywoływała ona pozytywne, kojące skojarzenia i emocje. Szczególnie dobrym rozwiązaniem są dzieła przedstawiające faunę i florę, które bardzo dobrze prezentują się w pomieszczeniu urządzonym w stylu skandynawskim. W sypialniach minimalistycznych dobrym rozwiązaniem są z kolei czarno-białe grafiki, a prowansalskich – sielskie pejzaże.

Tło dla obrazu

Wybierając obrazy do sypialni, weź pod uwagę również tło, czyli ścianę oraz inne elementy wyposażenia wnętrza. Wszystko powinno bowiem być spójne pod względem kolorystycznym i stylistycznym. Jeśli zatem ściany w sypialni są pomalowane na wyrazisty, konkretny kolor, malowidło powinno być dopasowane do niego pod względem kolorystycznym. Łatwiejsza pod względem aranżacyjnym jest sytuacja, gdy ściany sypialni są jasne – wówczas każdy obraz, o dowolnej kolorystyce (zarówno jasnej, jak i żywej), będzie do nich pasował.

Jeśli w sypialni masz na ścianach tapety, koniecznie zwróć uwagę na to, aby motyw na obrazie nie zakłócał optycznie wzorów na tapecie. Rozwiązaniem może stać się umieszczenie dzieła w pasującej do otoczenia kolorem i stylem, prostej ramie bądź też rezygnacja z zawieszenia obrazu w konkretnym miejscu.

Leave a Comment