Jak przebiega budowa zielonego dachu?

Zielone dachy cieszą cię coraz większą popularnością. Szczególnie w dużych miastach, są alternatywą do wszechobecnego betonu. Aby dach był solidnie zbudowany, należy przestrzegać kilku najważniejszych kwestii. Na co zwrócić uwagę podczas budowy?

Co należy wiedzieć, decydując się na zielony dach?

Inwestycja w zielone dachy jest dobrym rozwiązaniem, zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska. Budowa zielonego dachu wymaga profesjonalnego podejścia. Należy najpierw zaplanować przebieg wszystkich izolacji oraz dobrać odpowiednie materiały, żeby dach był trwały i ładnie wyglądał. Z uwagi na to, że roślinność absorbuje wodę, musi mieć specjalnie przygotowane podłoże, które nie będzie przepuszczało wilgoci do dalszych warstw konstrukcji budynku. Odpowiednie pokrycie dachu również ma znaczenie. Najczęściej wykorzystuje się wysokiej jakości trawę w rolkach, co umożliwia uzyskanie natychmiastowego efektu wizualnego.

Czy warto zainwestować w zielony dach?

Zielone dachy mają wiele zalet. Przede wszystkim korzystnie wpływają na środowisko naturalne. Roślinność tworzy zdrowy mikroklimat, co jest szczególnie ważne w miastach, gdzie terenów zielonych jest coraz mniej. Wykorzystanie zieleni na dachu pozwala oczyszczać powietrze i redukować emisję szkodliwego dwutlenku węgla i innych niezdrowych substancji. Dodatkowo trawa wchłania wodę deszczową.

Deweloperzy chętnie korzystają z tego rozwiązania na dużych osiedlach. Pozwalają one na stworzenie zielonej przestrzeni, bez konieczności utraty miejsca do zabudowy. Pielęgnacja zielonego dachu nie wymaga dużego nakładu pracy. Prawidłowo położony będzie bardzo łatwy w utrzymaniu. Odpowiednia mieszanka traw sprawi, że nie będą pojawiały się chwasty. 

Zielone dachy często służą jako przestrzeń wypoczynkowa dla mieszkańców. Umieszczane są tam leżaki i stoliki, zachęcające do wspólnego spędzania czasu. Często instaluje się tam przyrządy do ćwiczeń i tworzy się siłownię na świeżym powietrzu chętnie wykorzystywaną przez osoby aktywne.

Leave a Comment