- Czym różnią się okna PCV od różnych producentów?
- Wkładki antywłamaniowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Woski zapachowe do kominka: Jak ich używać i co warto wiedzieć?
- Jak działają schodołazy i jakie mają zastosowanie w codziennym życiu?
- Czy kontenerowe stacje sprężonego powietrza są wyposażone w zbiorniki na sprężone powietrze?
Jak prawidłowo dobrać ziemię do roślin?
Rośliny potrzebują do wzrostu trzech rzeczy: wody, słońca i odpowiednich warunków. Te można im zapewnić, dopasowując dobre podłoże, dzięki czemu zwiększa się szansa, że się przyjmą i będą w stanie prawidłowo się rozwijać. Poznaj kilka faktów o podłożach, dzięki którym Twoje rośliny będą lepiej rosły.
Cechy dobrej ziemi
Dobra ziemia to taka, która łączy w sobie kilka rzeczy: optymalnie przepuszcza powietrze, jest w stanie gromadzić wodę i jest bogata w kluczowe dla wzrostu roślin związki odżywcze i minerały. Rozmawiając o ziemi, należy zainteresować się takimi parametrami jak jej odczyn chemiczny. Występuje ona bowiem w wariancie kwaśnym, zasadowym i obojętnym, przy czym najwięcej gatunków potrzebuje pierwszego ze wspomnianych. Nie bez znaczenia są również takie cechy jak utrzymywanie ciepła i sypkość, a także ilość próchnicy, która jest ogromnie pożądana ze względu na bogactwo substancji odżywczych niezbędnych podczas wzrostu.
Jeśli nie czujemy się kompetentni do określania odczynu gleby, najbezpieczniejszym wyjściem będzie dla nas ziemia ogrodowa uniwersalna. Charakteryzuje się ona przede wszystkim specjalnie opracowanym przez specjalistów składem, który zawiera wszystko to, co niezbędne: zarówno wyselekcjonowane minerały, jak i pożądaną przez większość gatunków próchnicę, torf, czy korę. Ziemia ogrodowa uniwersalna jest utrzymana w odczynie neutralnym, dlatego znajdzie zastosowanie zarówno w przypadku roślin ozdobnych na rabatach, jak i również w przypadku drzewek owocowych, a nawet owoców i warzyw. Swoją nazwę zyskała właśnie dzięki sporej różnorodności roślin, jakie są w stanie dzięki niej rosnąć.
Jaka ziemia będzie najlepsza?
To, jaka ziemia jest najlepsza w danym przypadku najlepsza, jest zależne głównie od gatunku rośliny. Chociaż w zdecydowanej większości przypadków sprawdzi się ziemia ogrodowa uniwersalna, to do niektórych odmian stworzono specjalne produkty, które jeszcze lepiej wpłyną na ich rozwój. W sprzedaży spotkać można więc specjalistyczne podłoża dedykowane orchideom, czy beztorfowe przeznaczone do kaktusów. Wyjątkowych warunków wymagają również paprocie, czy storczyki, które z pewnością lepiej się przyjmą i będą rozwijać, jeśli zostaną posadzone na podłożach wzbogaconych o odpowiednie nawozy.
Dlaczego warto zdecydować się na ziemie dostosowane do danych gatunków? Gdyż stanowią mieszaninę tego co jest dla nich najlepsze. Właściwie dopasowana ziemia nie tylko sprawi, że system korzeniowy będzie się w stanie lepiej i – co najważniejsze – szybciej rozwijać, ale przy okazji zyska także większą odporność na rozmaite zagrożenia i szkodniki.