- Czym różnią się okna PCV od różnych producentów?
- Wkładki antywłamaniowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Woski zapachowe do kominka: Jak ich używać i co warto wiedzieć?
- Jak działają schodołazy i jakie mają zastosowanie w codziennym życiu?
- Czy kontenerowe stacje sprężonego powietrza są wyposażone w zbiorniki na sprężone powietrze?
Jak dobrać komin zewnętrzny do kozy?
Piece typu koza, będące wolnostojącymi źródłami ciepła znów powracają do łask. Są one doskonałą alternatywą dla klasycznych kominków, a do tego idealnie sprawdzają się w niezwykle modnych w ostatnim czasie tiny hausach. Podobnie jak inne piece wytwarzające ciepło w procesie spalania wymagają one jednak zastosowania odpowiedniego komina. Dlatego też to właśnie na jego doborze skupiamy się w tym artykule.
Jaki komin wybrać do kozy?
W przypadku pieca wolnostojącego typu koza, która najczęściej opalana jest za pomocą drewna lub węgla najlepszym wyborem są stalowe kominy dwuścienne izolowane. Wykonywane są z wysokogatunkowej stali nierdzewnej oraz kwasoodpornej, dzięki temu cechują się wieloma zaletami. Po pierwsze są one odporne na działanie wysokich temperatur, przez co zapobiegają niebezpiecznym samozapłonom sadzy. Dodatkowo zapewniają bezpieczną temperaturę ścianek zewnętrznych, co ma duże znaczenie w przypadku tego typu pieców, w których znaczna część instalacji odprowadzającej spaliny pozostaje najczęściej odkryta. Ponadto gwarantują one także dużą szczelność, a tym samym zapobiegają powstawaniu mostków termicznych, które mogłyby doprowadzić do wychładzania się pomieszczeń.
Na co dodatkowo zwrócić uwagę przy wyborze komina do kozy?
Wybierając komin do kozy, warto także zwrócić uwagę na jego estetykę, ponieważ wiele jego elementów ze względu na specyfikę podłączenia do nich tego typu pieców będzie widoczna. Najlepszym wyborem są więc gotowe zestawy kominowe, które można znaleźć między innymi w ofercie sklepu z kominami Tanie Kominy. Cechują się one bowiem nie tylko estetycznym wyglądem, ale także gwarantują sprawny i co najważniejsze w pełni poprawny montaż. W ich skład wchodzą natomiast takie elementy jak między innymi:
- rury izolowane,
- trójniki,
- obejmy,
- zakończenia ustnikowe,
- dekiel do wyczystki.
Dzięki temu decydując się na ich zakup, nie trzeba więc już martwić się samodzielnym doborem niezbędnych elementów pozwalających na podłączenie kozy do przewodu kominowego.
Podsumowując, w przypadku pieców wolnostojących typu koza najlepszym rozwiązaniem są stalowe kominy dwuścienne. Zapewniają one bowiem nie tylko bezpieczne odprowadzanie spalin, ale także prezentują się estetycznie, co jest równie ważne w przypadku tego typu źródła ciepła.