Do czego służy membrana EPDM?

Membrana EPDM to materiał, który stosuje się w pracach hydroizolacyjnych. Do najważniejszych atutów tworzywa należą wysoka szczelność i żywotność. Gdzie sprawdza się izolacja EPDM?

Co to jest membrana EPDM?

Membrana EPDM to specjalistyczny materiał, który stosuje się do izolacyjnych prac związanych z usuwaniem nieszczelności dachu. Membrana ma formę gumowej powłoki, ponieważ do jej produkcji wykorzystuje się syntetyczny kauczuk. Sama nazwa EPDM pochodzi o substancji zawartych w tworzywie. Są to etylen, propylen i monomer.

Gdzie stosuje się membranę EPDM?

Membrana EPDM wykorzystywana jest w głównej mierze przy hydroizolacji dachu płaskiego. To właśnie ten typ zadaszenia jest najbardziej podatny na przecieki. Płaska powierzchnia dużo łatwiej gromadzi wodę opadową, która może powodować uszkodzenia izolacji. Dlatego też budynki bez dachów spadowych należy zabezpieczać przy pomocy jak najszczelniejszych materiałów.

Jakie właściwości ma izolacja EPDM?

Izolacja EPDM ma kilka właściwości, dzięki którym doskonale spisuje się w pokryciach dachowych. Membrana jest przede wszystkim bardzo elastyczna. Dodatkowo materiał cechuje wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu membranę EPDM można położyć na różnych podłożach.

Kolejny atut izolacji EPDM stanowi łatwość jej montażu. Praca z materiałem jest prosta, ponieważ płaty membrany wystarczy zgrzać ciepłym powietrzem. Odpowiednie złączenie wszystkich elementów pokrycia dachu gwarantuje niezwykle szczelną hydroizolację.

Tego typu membrana charakteryzuje się również bardzo długą żywotnością. Materiał zapewnia szczelność nawet do 50 lat. Najdłużej może służyć membrana EPDM Resitrix. Jest to specjalny rodzaj materiału, który oprócz podstawowych składników ma dodatkową, wzmacniającą warstwę bitumiczno-polimerową.

Ważne jest także to, że zużyty materiał izolacyjny nadaje się do recyklingu. Dzięki temu membrana EPDM nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Wykonując remont dachu płaskiego, warto wybrać hydroizolację przy pomocy membrany EPDM. Zastosowanie tego materiału zapewni bezpieczeństwo konstrukcji na lata.

Leave a Comment