Co to są lampki wtyczkowe?

W celu subtelnego podświetlenia wnętrza pokoju dziecięcego zamiast tradycyjnej lampki nocnej lub kinkietu stosować można dyskretne modele lampek wtyczkowych, które podłącza się bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Lampka do gniazdka wyglądem przypomina elektryczne urządzenie przeznaczone do odstraszania komarów. Dzięki subtelnemu światłu o małej mocy rozświetla mrok, ale nie przeszkadza w zasypianiu i zdrowym śnie.

Rodzaje lampek wtyczkowych

W sprzedaży znaleźć można wiele wersji niewielkich lampek do gniazda elektrycznego. Najczęściej są to lampki diodowe, ale część producentów oferuje również ich wersje z elastycznym wysięgnikiem zakończonym tradycyjną oprawką, w którą wkręca się tradycyjną żarówkę. Tego typu lampki zwykle wyposażone są w czujniki ruchu lub zmierzchu. Niektóre modele mają wbudowany mechanizm regulacji światła, dzięki czemu można je ręcznie przyciemniać lub rozjaśniać. Lampka do gniazdka z czujnikiem ruchu będzie włączała się automatycznie, gdy dziecko wstanie z łóżka lub zacznie się w nim wiercić. Modele z czujnikiem zmierzchu będą włączały się po zmroku i wyłączały, gdy wzejdzie słońce i w pomieszczeniu zrobi się jasno.

Zastosowania lampek wtyczkowych

Podstawowym przeznaczeniem lampek do kontaktu jest rozświetlenie mroku i tym samym zapewnienie większego poczucia bezpieczeństwa, gdy zapada noc. W związku z tym tego typu lampki stosowane są przede wszystkim w pokojach dziecięcych, zwłaszcza w pokoikach dzieci, które boją się samodzielnie zasypiać i które często budzą się w nocy. Lampka do gniazdka o małej mocy świetlnej może sprawdzić się również w sypialniach osób dorosłych, w przedpokojach i na klatkach schodowych. Dzięki subtelnemu światłu, które włączy się automatycznie, gdy lampka wychwyci ruch (modele z czujnikiem ruchu), ryzyko przypadkowego zahaczenia nogą o meble lub uderzenia o ścianę jest dużo mniejsze. Lampki wtyczkowe z powodzeniem mogą być stosowane również w pomieszczeniach zupełnie zaciemnionych, na przykład w piwnicach i garażach, a także w pokojach gościnnych. To przydatne rozwiązanie dla osób, które nie znają układu pokoju i po zmroku mogą potykać się o elementy jego wyposażenia.

Gdy nie ma potrzeby stosowania tradycyjnej lampki nocnej lub kinkietu, alternatywą dla tego typu lamp są niewielkie, dyskretne i tanie lampki do gniazdka elektrycznego. Najczęściej wtyczka takiej lampki jest zintegrowana z oprawką. Dzięki temu po podłączeniu do gniazdka lampka jedynie w niewielkim stopniu powiększa jego obrys. To często lampki automatyczne, sterowane czujnikami ruchu i zmierzchu.

Leave a Comment