Blachodachówka jako najpopularniejsze pokrycie dachu
Po zimnej i dokuczliwej zimie przyjdzie czas wiosennych remontów, dlatego firma traffic radzi, jak dobrać idealną blachodachówkę, by służyła na wieki i doskonale komponowała się z naszym domem.
Blachodachówki powstają ze stali, którą walcuje się na zimno. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów tego pokrycia dachowego: powlekane poliestrami, alicynkiem, ocynkowane, z posypką kwarcową. Dodatkowo wszystkie posiadają przetłoczenia, które wzmacniają blachodachówkę. Zależność jest niezwykle prosta – im większe przetłoczenie, tym większa wytrzymałość i sztywność dachu. Warto pamiętać, że przetłoczenia załamują światło, co mocno wpływa na estetykę i wygląd dachu oraz domu.
Jaki dach można pokryć blachodachówką?
Blachodachówka najlepiej sprawdza się na dachach o nachyleniu od 9° do 90°. To pokrycie sprawdza się doskonale na prostych i nieskomplikowanych dachach – w przypadku dachów z wieloma załamaniami, trzeba liczyć się z dużą stratą materiału. Dlatego też rekomendujemy stosowanie blachodachówek na dachach dwuspadowych oraz prostych czterospadowych. Musimy zaznaczyć, że blachodachówka jest lekka (ok. 5kg/m²), dlatego jest idealnym wyborem na renowację starych dachów, jak i budowę nowych. Dzięki jej niewielkiej wadze, nie trzeba dodatkowo wzmacniać dachu, a sam materiał nie nasiąka wodą, więc podczas deszczu nie robi się cięższy, i nie zagraża całej konstrukcji.
Jaką blachodachówkę wybrać – moduły czy arkusze?
W sklepach można znaleźć blachodachówkę w arkuszach oraz modułową. Arkusze wykonywane są dokładnie na wymiar dachu (co wykonuje sprzedawca). Dzięki tej metodzie ogranicza się straty materiału do minimum powstałe przy docinaniu materiałów. Taki rodzaj blachodachówki sprawdzi się doskonale na dachach o prostej konstrukcji, np. dwuspadowych. Blachodachówka w modułach (lub panelach) to pojedyncze fragmenty, które dużo łatwiej układa się na bardziej skomplikowanych dachach. Bardzo często posiadają specjalne otwory montażowe, są łatwe w transporcie i nie są zbyt ciężkie.
Jakość blachodachówki
Jeżeli chodzi o wytrzymałość i jakość wykonania blachodachówki, najważniejszym aspektem jest jej grubość o zabezpieczenia rdzenia stalowego. Według norm PN-EN 14782 i PN-EN 508 grubość blachodachówki powinna wynosić 0,5 mm a powłoka cynkowa powinna wynosić 275 g/m². Wymienione parametry powinny znajdywać się na etykiecie blachodachówki. Trwałość materiału zwiększa też powłoka lakiernicza.
Poza tym jak blachodachówka została wykonana, ważnym aspektem jest też montaż i transport materiału. Gdy podczas prac blachodachówa zostanie uszkodzona (np. przy przycinaniu szlifierką kątową, czego robić nie wolno), mogą na niej powstać ogniska korozji. Blachodachówki są lekkie i wytrzymałe. Żywotność najlepszych szacuje się na 80 lat! Pokrycie dachu blachodachówką redukuje koszty oraz pozwala na szybki montaż. Do tego ten typ pokrycia nie nasiąka wodą oraz bardzo długo zachowują swój oryginalny kolor.
Aktualne promocje i ceny na stronie: http://www.traffic-blachy.pl/promocje
Spoko artykuł, mam pytanie czy blachodachówkę zawsze trzeba lakierować?
Dziekuję za ten wpis. Wiedza w nim zawarta ułatwiła mi kilka rzeczy. Naprawdę daję dużego plusa za wpis.