Rodzaje lamp do sypialni

Sypialnia, to miejsce stworzone do relaksu, wyciszenia i regeneracji. W dużym stopniu to od aranżacji tego wnętrza zależy komfort oraz jakość snu. Dlatego w tym wnętrzu szczególnie warto zwrócić uwagę nie tylko na dobór wygodnego łóżka, dodatków i kolorów, ale także oświetlenia, które buduje nastrój i intymną atmosferę.

Dawniej we wnętrzach montowano jedną lampę wiszącą, która oświetlała całe pomieszczenie. Nie było to jednak rozwiązanie idealne i nie umożliwiała wydzielania stref np. do wieczornego relaksu. Obecnie możliwości jest wiele, a wybór lamp do sypialni sprawia, że można dobrać je do indywidualnych potrzeb i stylu każdego wnętrza.

Lampy na ścianie

Jedną z możliwości jest zamontowanie oświetlenia na ścianie w formie kinkietów. Takie źródło światło pełni zarówno funkcję nastrojową, jak i punktowo doświetla boczną część łóżka, dzięki czemu ułatwione będzie wieczorne czytanie. Kinkiety instaluje się nad wezgłowiem łóżka na wysokości przynajmniej 75 cm od materaca. Przy wyborze odpowiednich opraw, należy zwrócić uwagę, by dawały one pionowe i niezbyt mocne światło. Mogę być to małe, nowoczesne kubiki lub mini lampy z kloszem, a nawet halogeny z ruchomą głowicą. Ich styl zależy od indywidualnych preferencji i niekoniecznie musi być utrzymany w tym samym charakterze, jak oświetlenie główne. Alternatywą dla kinkietu montowanego w ścianie może być z kolei reflektor na klipsie, który można umieścić na wezgłowiu łóżka. Jest to rozwiązanie, które nie wymaga prac montażowych, a jednocześnie pozwala na funkcjonalne wykorzystanie źródła światła.

Lampy na szafce nocnej

Punktowe i nastrojowe oświetlenie jednocześnie zapewniają także popularne lampy nocne. Najczęściej dają one światło rozproszone, dzięki czemu zapewniają one nastrój sprzyjający wyciszeniu i relaksowaniu. Tego typu lampki można także pozostawić włączone na noc, np. w pokoju dziecięcym, bo ich światło nie wybudza ze snu. Niektóre modele posiadają regulowane natężenie świecenia, dzięki czemu jednocześnie można przy nich czytać. Ich forma sprawia, że często nie są to jedynie źródła światła, ale także ozdobny dodatek. Wybierać można spośród setek rodzajów, od tradycyjnych lamp z abażurami, po smukłe, nowoczesne modele z wyeksponowaną żarówką i minimalistyczne lampki, które przypominają biurkowe. Wybierając tego rodzaju lampę, należy dobrać ją także do wielkości szafki nocnej, tak by nie zajmowała ona jej całego blatu. Więcej o wyborze tego rodzaju oświetlenia można znaleźć na: http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-urzadzic-sypialnie/oswietlenie-w-sypialni,pr211.html.

Lampy podłogowe

Coraz częściej zamiast małych lampek nocnych do sypialni wybiera się lampy podłogowe. Są one bardziej efektowne i dają więcej światła, dzięki czemu umożliwiają swobodne czytanie. Jednocześnie ich zaletą jest pozostawienie wolnej przestrzeni na szafkach nocnych i możliwość zaaranżowania przytulnego kącika z fotelem w sypialni. Można także ustawić je po obu stronach łóżka lub tylko po jednej zostawiając wolną przestrzeń z drugiej strony. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju lampy sprawdzą się wyłącznie w dużych sypialniach. Wybierając lampę wolnostojącą należy zwrócić uwagę nie tylko na jej design, ale także rodzaj emitowanego światła. Zbyt mocne żarówki męczą wzrok i oślepiają, dlatego ich światło powinno być rozproszone i ciepłe, by jednocześnie pozwalało na wyciszenie po całym dniu. Wbudowany ściemniacz powinien pomóc w regulacji świecenia.

Światło ogólne w sypialni

W sypialni nie powinno zabraknąć także ogólnego źródła światła, które dobrze doświetli całe pomieszczenie. Dobór odpowiedniego żyrandola lub lampy wiszącej zależy głównie od charakteru wnętrza. W nowoczesnych aranżacjach można całkowicie zrezygnować z jednego, głównego źródła światła na środku sufitu i postawić na dwie, delikatne, wiszące lampy nad szafkami nocnymi. Jest to efektowne i bardzo modne rozwiązanie. W aranżacjach w stylu glamour sprawdzi się żyrandol zdobiony kryształkami, w nowoczesnych wisząca lampa tworząca splot wielu żarówek. Szczególną uwagę trzeba jednak zwrócić na rodzaj emitowanego światła, jego intensywność i barwę. Nie można bowiem przesadzić z mocą żarówek, by światło nie radziło w oczy osób leżących na łóżku. Trzeba także pamiętać o wyłącznikach, by znalazły się one nie tylko przy wejściu do pokoju, ale także obok łóżka.

Światło komunikacyjne

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są również diody lub taśmy LED, które dają bardzo delikatne światło umożliwiające poruszanie się po pomieszczeniu w nocy bez konieczności zapalania dodatkowych lamp. Umieszcza się je nisko nad podłogą w ścianach lub ukrywa w listwach. Alternatywą dla takiego oświetlenia mogą być delikatne lampki wkładane bezpośrednio do kontaktu. Stosuje się je najczęściej w pokojach dziecięcych, a ich rolą jest odpędzanie nocnych koszmarów.

Oświetlenie toaletki

Jeśli w sypialni wyznaczone jest miejsce na toaletkę lub konsolę, warto dodatkowo zadbać o jej oświetlenie. Nie tylko podniesie ono walory dekoracyjne wnętrza, ale także będzie pełniło funkcjonalną rolę. Jeśli toaletka służy do wykonywania makijażu i jest wyposażona w lustro, to oświetlenie powinno znajdować się z jego obydwu stron lub nad nim. Światło powinno możliwie najlepiej doświetlać twarz, by umożliwić dokładne wykonanie makijażu. Zbyt żółte światło zniekształci kolory, a zbyt pionowy strumień będzie rzucał na twarz nieestetyczne cienie. Prostym rozwiązaniem, które sprawdzi się także przy toaletce jest lampka biurkowa. Można ustawić ją pod dowolnym kątem i wykorzystać także przy pracy. Dodatkowym oświetleniem, które warto rozważyć w sypialni są diody montowane w szafach. Mogą one uruchamiać się automatycznie po otwarciu szuflad lub drzwi mebla. Ich zadaniem jest rozjaśnienie schowków i ułatwienie organizacji w głębokich szafach.


fot. pixabay.pl

COMMENTS

Leave a Comment