Monitoring IP – czym jest i jakie ma zalety?

Monitoring sieciowy, inaczej monitoring IP, to prawdziwy przełom w branży zabezpieczeń. Na czym dokładnie polega fenomen monitoringu sieciowego i jakie są jego główne zalety?

Zwolennicy rozwiązań z zakresu monitoringu sieciowego zwracają uwagę na znakomity obraz, możliwość podłączenia się do systemu za pomocą zwykłego kabla oraz nielimitowany dostęp online. Wszystko to sprawia, że coraz więcej firm oraz osób prywatnych decyduje się na zainwestowanie w system monitoringu IP w swoich obiektach i budynkach. Czym dokładnie jest monitoring IP – https://www.montersi.pl/monitoring-ip i dlaczego ma coraz większą rzeszę odbiorców na całym świecie, w tym w Polsce?

Cyfrowa rewolucja w monitoringu

Na początku warto przypomnieć, że jeszcze do niedawna jedyną dostępną w Polsce technologią była technologia analogowa. Jednak wraz z rewolucją cyfrową nastała nowa era, która objęła aparaty fotograficzne, karty pamięci, telefony i smartfony oraz oczywiście kamery przemysłowe i systemy monitoringu. Rewolucja cyfrowa i informatyczna umożliwiła stworzenie takich systemów zabezpieczeń, do których mamy dostęp właściwie z dowolnego miejsca na świecie i to za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej.

W monitoringu sieciowego kamery IP przekazują obraz do rejestratora, który zapisuje go na twardym dysku. Dodatkowo za pomocą zwykłego smartfona mamy możliwość podglądu obrazu z kamer, a także możliwość sterowania zarówno całym systemem, jak i jego poszczególnymi elementami. Właśnie takie możliwości oferuje system monitoringu IP, który szturmem podbija rynek. To jednak nie jedyne jego zalety.

Znakomity obraz z kamer sieciowych

System IP wyposażony w supernowoczesne kamery sieciowe daje znakomitą jakość obrazu – dużo lepszą niż obraz uzyskany poprzez kamery analogowe. Na rynku dostępne są kamery o wyższej rozdzielczości niż klasyczne analogowe maximum, czyli 2 Mpx. Rozdzielczość kamer sieciowych to nawet 4K. Za tym idzie oczywiście doskonała szczegółowość obrazu pozwalająca na bezproblemowe rozpoznanie twarzy osób czy napisów i to nawet w warunkach gorszej widoczności

Kamery sieciowe wspierają cyfrową lub sprzętową funkcję szerokiego zakresu dynamiki (tzw. WDR) umożliwiając wyraźny podgląd nawet bardzo kontrastowego planu. Urządzenia cyfrowe to także możliwość wykorzystania szeregu funkcji dodatkowych, takich jak np. kompresja sygnału wideo oraz zaawansowane techniki analizy obrazu.

Warto podkreślić, że w systemach monitoringu IP zarówno kamera, jak i rejestrator są podłączone do Internetu oraz umożliwiają wykorzystanie sieci Ethernet (PoE) i uzyskania koniecznego połączenia za pomocą zwykłego kabla internetowego. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim mniej kabli do zainstalowania oraz możliwość zamontowania kamer w niestandardowych miejscach. Ethernet ponadto automatycznie zasila kamery wspierające ten standard.

Monitoring sieciowy dla dużych i małych obiektów

O czym jeszcze warto wspomnieć? Na przykład o tym, że monitoring sieciowy umożliwia objęcie nadzorem nie tylko dużych obiektów wykorzystujących zaawansowane sieci kamer i rejestratorów, ale także jeden niewielki budynek, na przykład sklepik czy kiosk. Możliwe jest to dlatego, iż część modeli kamer IP posiada wejście na kartę pamięci micro SD. Takie urządzenie może wówczas pracować zupełnie samodzielnie i być miniaturowy systemem monitoringu. Skutek? Znaczna redukcja kosztów poniesionych na sprzęt i energię.

Zainteresowany instalacją systemu monitoringu sieciowego? Sklep internetowy www.montersi.pl oferuje ogromny wybór urządzeń pozwalających skompletować system dopasowany do indywidualnych potrzeb. Do dyspozycji klientów pozostają także wykwalifikowani konsultanci pomocni przy wyborze odpowiednich kamer, rejestratorów, kabli i innych akcesoriów do systemów monitoringu sieciowego.

Leave a Comment