Mieszkanie na parterze czy na piętrze – sprawdź, co lepiej wybrać

Decydując się na zakup własnego „M”, często odruchowo odrzucamy oferty mieszkań znajdujących się na parterze. Wciąż spotykamy się bowiem z przekonaniem, że takie lokale nie gwarantują bezpieczeństwa, prywatności ani ładnego widoku. Czy taka opinia jest uzasadniona? Czy mieszkanie na parterze może być równie atrakcyjne, co lokale na wyższych kondygnacjach?

Przestarzały stereotyp na nowoczesnych osiedlach

W ciągu ostatnich lat mieszkania usytuowane na parterze zaczęły zyskiwać na popularności. Wszystko za sprawą deweloperów, którzy dokładają wszelkich starań, aby nowoczesne lokale w niczym nie przypominały niesławnych parterów w blokach z wielkiej płyty. W tym celu wyposaża się je w atuty, na które mieszkańcy wyższych pięter nie mogą liczyć. Najważniejszym z nich jest ogródek, który w przypadku nowo powstających osiedli zaczyna być standardem. Takie rozwiązanie doceniają przede wszystkim rodziny z dziećmi oraz właściciele zwierząt. Mieszkanie od dewelopera wyposażone w ogródek pozwala na połączenie zalet własnego mieszkania w mieście i posiadania fragmentu ziemi.

Kwestia bezpieczeństwa

Największym minusem parteru są dla wielu osób względy bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy rozważamy kupno mieszkania parterowego na nowoczesnym osiedlu, czy w starszym budownictwie, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. Z kolei decydując się na zamieszkanie na wyższym poziomie, nie musimy przywiązywać do tej kwestii aż tak dużej wagi.

Niski poziom kondygnacji naraża lokal na ryzyko włamań, wybicia szyb i kradzieży rzeczy pozostawionych na balkonie. Z tego powodu w starszych budynkach często możemy obserwować kraty zainstalowane w oknach parterowych lokali. Nowoczesne mieszkania wyposaża się zwykle w antywłamaniowe okna, czujniki i specjalne rolety, zapewniające lokatorom bezpieczeństwo.

Komfort mieszkania

W mieszkaniach na parterze może być zimniej niż w lokalach na wyższych kondygnacjach. Może wynikać to ze słabszego docieplenia, jednakże i tutaj wiele zależy od charakterystyki samego budynku. Na nowych osiedlach deweloperzy dokładają starań, by różnica w temperaturze na poszczególnych poziomach nie była odczuwalna. Jeżeli jednak decydujemy się na kupno mieszkania w budynku dawniejszej daty i lubimy ciepło – rozważmy lokale zlokalizowane na piętrach.

Mieszkania znajdujące się na wyższych kondygnacjach charakteryzuje zwykle lepsze doświetlenie i atrakcyjniejszy widok. Jeżeli chcemy, aby do lokalu docierało dużo słońca, rozważmy wysokie piętra, a szczególnie mieszkanie na poddaszu.

Każda z kondygnacji posiada określone zalety i wady. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć nie tylko kwestie komfortu termicznego i bezpieczeństwa, ale również wygody, potencjalnego hałasu czy ceny (lokale na parterze są często tańsze od tych na wyższych piętrach). Aby wybrać mieszkanie dostosowane w pełni do potrzeb i stylu życia rodziny, można skorzystać z usług biura nieruchomości – o tym, jak je znaleźć, przeczytasz tutaj: http://dziennikprzedsiebiorcy.pl/poradnik-przedsiebiorcy/590-jak-wybrac-biuro-nieruchomosci.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

COMMENTS

Leave a Comment