Lampy wiszące – do jadalni i salonu

Lampy wiszące są uniwersalne, bowiem z powodzeniem mogą gościć w różnorakich pomieszczeniach domowych. W zależności od estetyki i detali dopełniają również dowolnych aranżacji. Klasyczne, retro, współczesne, industrialne – wybór jest ogromny i nawet najbardziej wymagający, których niełatwo usatysfakcjonować, mogą przebierać w ciekawym oświetleniu. Jak jednak dobierać lampy wiszące do jadalni i salonu?

Oświetlenie sufitowe w salonie

Salon, zarówno ten będący oddzielnym pomieszczeniem, jak i mając na myśli część pokoju, który jest tak naprawdę wielofunkcyjny, niejednokrotnie spełnia funkcje reprezentacyjne. Tuż po przedpokoju, to właśnie salon staje się wizytówką domu, odzwierciedla upodobania aranżacyjne domowników. W salonie rodzi się charakter, dlatego tak ważny jest jego wystrój, a ten nie istnieje bez oświetlenia.

Niezależnie od przyjętego wystroju, dobrym pomysłem są lampy wiszące. Zawsze pięknie się prezentują, a ich funkcjonalność jest nieoceniona. Mogą być różnych rozmiarów, z odmiennymi detalami, ale poszukując wysokiej jakości, elegancji i precyzji w wykonaniu, warto przyjrzeć się ofercie Azzardo.com.pl. O ile znalezienie designu, który wpisuje się w wybraną aranżację, jest stosunkowo proste, o tyle decyzje dotyczące rozmiaru lampy wiszącej, mogą być błędne. Niestety rozmiar, który okazuje się zbyt mały lub zbyt duży, nie jest zauważalny w sklepie, gdzie oświetlenie zostaje wyeksponowane w odpowiedni sposób. Jak sobie poradzić z tą kwestią?

Wielkość wnętrza jest najważniejsza, a prosty sposób na określenie maksymalnego rozmiaru lampy, to banalne obliczenia matematyczne. Wystarczy dokonać pomiarów długości i szerokości wnętrza, przełożyć je z metrów na centymetry, a następnie pomnożyć przez 2,5. Otrzymany wynik określi średnicę lampy.

Lampy wiszące w jadalni

W jadalni oświetlenie zastosowane nad stołem ma znaczenie dla wyeksponowania przyrządzonych potraw, ale i wzmożenia apetytu. Poza tym to znacznie większy komfort jedzenia, gdy mówiąc wprost, widzi się to, co się spożywa. Oświetlenie tworzy również unikalną atmosferę, a posiłki to przecież wspólny czas z rodziną, nierzadko również okazja, by spotkać się ze znajomymi.

POLECAMY:   Przydomowe oczyszczalnie ścieków - dlaczego warto je wybrać?

Choć jedzenie jest nam potrzebne do życia, to ma sprawiać przyjemność. Podczas śniadań czy obiadów powinna panować przyjazna, spokojna atmosfera, by cieszyć się wspólnym posiłkiem. Porządek w jadalni i ograniczenie zbędnych elementów, a także smaki i wartościowość dań, są bardzo ważne, ale nie można zapominać o lampach. Te wiszące powinny być na tyle nisko, aby dobrze oświetlać, ale jednocześnie nie znajdować się na wysokości wzroku, bo mogą oślepiać i zasłaniać rozmówców.

Elegancko, a nawet wytwornie prezentują się lampy wiszące w jadalni, które oferują design kilku punktów świetlnych umieszczonych na długiej szynie. Równie dobrze można wybrać kilka pojedynczych lamp wiszących, podłużnych i umocować je w regularnych odstępach. Taka kompozycja jest pożądana przy długich i prostokątnych stołach. Nad okrągłymi bądź owalnymi sprawdzi się pojedyncze źródło światła, ponownie o dobrze dobranych rozmiarach i wysokości umocowania.

Przytulnie i przyjaźnie

Zastosowanie światła o ciepłej barwie, które ma oprawę w postaci eleganckich i wysokich jakościowo lamp wiszących, sprzyja tworzeniu domowej, przytulnej atmosfery. Do salonów i jadalni ten typ oświetlenia sprawdza się najlepiej. Pod względem wizualnym można go dopasować kolorystycznie, detalami i zastosowanymi materiałami, by uzyskać unikalny wystrój.

Leave a Comment